Ana içeriğe atla

Kayıtlar

Temmuz 12, 2009 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Terry Brooks - Shannara'nın Kılıcı 1-2-3

Shannara'nın Kılıcı 1. kitap
Dünya uzun yıllar önce kadim kötülük güçlerinin saldırılarına sahne olmuş, ancak Shea'nın atası Jerle Shannara ile kılıcı sayesinde kudretli Karabüyücü Lord yenilgiye uğratılabilmişti. Bu savaşlar artık çok gerilerde kalmış, huzur dolu Vale köyünde yarı insan yarı elf olan Shea Ohmsford bütün dünyadan habersiz, sakin bir yaşam sürmekteydi -ta ki gizimli ve sert mizaçlı Allanon ortaya çıkıp da uzun süre önce ölmüş olması gereken Karabüyücü Lord'un sağ olduğunu ve dünyaya hükmetmeyi aklına koyduğunu söyleyene dek.

Jerle Shannara'nın yegane varisi olan Shea Ohmsford karanlığın yaratıklarını uzak tutabilecek olan tek silahı, Shannara'nın Kılıcı'nı bulmak için büyük ve tehlikeli bir maceraya atılmak zorundadır.
"Muhteşem bir fantazya yolculuğu"
-Frank Herbert-
(Arka Kapak)

Troller, cüceler ve daha birçoklarından bahseden Allanon, Karabüyücü'nün yaşadığını ve dünyayı yine kötülüğe boğacağını da anlattığında, Vadililer Allanon'…

KİTAP KURDUNUN TATİL ZAMANI

Bugünden itibaren 4 haftalık izne ayrılıyorum. Bu 4 haftanın 3 haftası oğlumla deniz kenarında yüzerek, eğlenerek ve tabi ki de okuyarak, kalan son hafta ise ameliyat haftası olduğu için hastane-ev arasında ve tabi ki yine okuyarak geçecek. Fırsat buldukça okuduğum kitapları sizlerle paylaşacağım. Zaman yaratamazsam eğer artık döndüğümde bol bol postlarla kitaplarım gelecek.

Herkese bol kitaplı ve okumalı günler diliyorum. Kitapsız ve okumasız günleriniz olmasın :)

SÜNGER AVCISI

Geçtiğimiz haftasonu deniz kenarında, oğluma göz kulak olurken okuduğum bir hikaye kitabı. İyi bir seçimle ve yerinde okunan bir hikaye kitabı oldu benim için. Kitapta 5 uzun öykü yer alıyor. Tüm hikayelerde bize hiç de yabancı olmayan, içimizde yaşayan, sokaktaki adamın hikayesi. Arkadaşlık ve sevgi kavramı her öykünün temasını oluşturuyor. Bir kitap sever arkadaşımın tavsiyesi üzerine okuduğum bu kitap, yazarın okuduğum ilk kitabı. Romen asıllı olan yazar Panait Isrtati, roman ve öykülerini sonradan öğrendiği Fransızca ile yazmış. Dilimize de Fransızcadan Yaşar Nabi Nayır tarafından çevrilmiş bu öykü kitabının dili oldukça sade, dediğim gibi tam yazlık yerde okunacak, sizi yormayan bir kitap. Yazarın bu öykü kitabından sonra diğer kitaplarını da okuma arzusu oluştu bende. Bir de siz deneyin , bakalım beğenecek misiniz?

Kitabın Arkasındaki Not: Bu kitapta Panit Istarati'nin birbirinden güzel beş uzun öyküsü yer alıyor. Hep aynı Akdeniz havası, hep o bildiğiniz sıcak, kanlı, yaşamay…

Cahillikler Kitabı - John Lloyd , John Mitchinson

Bildiğinizi düşündüğünüz her şey yanlış...

Bu kitap, yaygın kanılarla ilgili yanlış bilgilerimizin ve yanlış anlamalarımızın kapsamlı bir listesini sunuyor.

Cahillikler Kitabı, filozofların, bilimcilerin ve sokaktaki insanların tarihin büyük bölümünde cevabını aradıkları bir soruya ışık tutuyor: Hakikat nedir, zırva nedir?

Thomas Edison herhangi bir şey hakkında yüzde birin milyonda birinden daha az şey bildiğimizi söylüyordu; Mark Twain sadece matematikte uzmanlaşmak için sekiz milyon yıl gerektiğini düşünüyordu. Cahillikler Kitabı da, bilinecek ne varsa bildiklerini düşünenlere, "her şey bu metinde açıklanmıştır, bilmeniz gereken başka hiçbir şey yok" diyenlere meydan okuyor.

Siz hâlâ iki tane burun deliğimiz olduğunu, Dünya'nın tek bir uydusunun bulunduğunu, beş duyumuz olduğunu, suyun renksiz olduğunu, Amerika'nın adının Amerigo Vespucci'den geldiğini ya da 36 Osmanlı padişahı olduğunu düşünüyorsanız bu kitabı mutlaka okumalısınız.

Dünya'nın yedi tane uydusu v…

Türkiye Tarihi Cilt: 2 Osmanlı Devleti 1300-1600

Türkiye Tarihi, Oğuz Akkan ile Sina Akşin'in 1980 yılında oluşturdukları bir tasarının ve uzunca bir çalışma ve hazırlık döneminin ürünüdür. Türkiye Tarihi 5 ciltten oluşmaktadır. Her ciltte, dönemin siyaset, iktisat, düşünce, mimarlık ve sanat tarihleri ayrı bölümlerde incelenmektedir. 1. Cilt Osmanlı Devleti öncesindeki Türkleri ele almaktadır. 2. Cilt Osmanlı Tarihini 1600 yılına değin gözden geçirmektedir. 3. Cilt 1600-1908 yıllarını kapsıyor. 4. Cilt 1908-1980 dönemini inceliyor. 5. Cilt 1980-1995 dönemini, yani şimdiki Türkiye'yi ele alıyor.
Sina Akşin yazarlar kadrosunu oluşturmuş ve yayın yönetmenliğini üstlenmiştir. Siyaset Tarihi bölümlerinin yazarları Ümit Hassan, Metin Kunt, Sina Akşin, Mete Tunçay, Cemil Koçak, Hikmet Özdemir'dür. İktisat Tarihi bölümlerini Halil Berktay, Suraiya Faroqhi, Korkut Boratav, Zafer Toprak yazmışlardır. Düşünce Tarihi bölümleri Ümit Hassan, Hüseyin Yurdaydın, Sina Akşin, Selahattin Hilav, Murat Katoğlu tarafından kaleme alınmıştır. M…

ÇOCUĞUNUZA SINIR KOYMA

Hamile olduğumu öğrendiğim günden beri romanlara, öykülere ara verip çocuk gelişim kitaplarına takıldım çok uzun bir süre. Bu kadar çok okuduktan sonra anladım ki, her çocuk ayrı bir kitap. Hiçbirşey kitaplarda olduğu gibi değil. Bu bir gerçek. Bir kere bu kitapları yazan kişinin kesinlikle anne yada baba olması şart. Yoksa uzaktan teori şeklinde şu şöyledir, bu böyledir demek kolay. Pratikte doğru düzgün çocuk yetiştirmekle, teorilere dayalı kitap yazmak arasında dağlar kadar fark var bence. Okuduğum onca çocuk gelişimi kitapların arasında bir kitap var ki, gerçekten bir anne olarak bana çok şey kattı. Çok şey öğrendim. Oğluma koymuş olduğum kuralları öğretmekte zorlandığım bir anda ilaç gibi geldi bu kitap bana. Çocuklara sınır koymak, kurallarla yaşamasını öğretmek anne baba olarak bizim görevimiz. Trafiğe çıkmadan önce bize ilk önce trafik kurallarını öğretiyorlar. Ben oğluma karşı her zaman yumuşak ve sınırları pek olmayan bir anneydim. Bu kitabı okuduktan sonra gereksiz tartışm…

LeManyak.06.05 Karikatür Dergisi

Konuşulmayanı Susmak (Taylan özkan)

"Sahiplerinin sahte eğlencelerini dilleri dışarıda izleyen evcil köpeklerle farkımızı düşünüyorum. Onursuz bir hayatın piyonları, utanma duygusu körelmiş canlı birer kukla.. "

"Hayatı kabullenme konusunda başarısız oldum. Bahaneler uydursam kurtarır mıyım kendimi bu sorumluluktan bilemiyorum.. Almanlar kaybedince ben de kaybetmiş sayıldım. Yine de önemli olan katılmaktı.."

"İki sevgili bir aşk edemedik.." Taylan Özkanlinkler:
http://www.upload.gen.tr/d.php/s6/wfbt7jjo/TaylanOzkan-Denemeler.pdf.html

Kendi Kendine Hipnoz

Hipnoz nedir? Hipnozun doğası

Hipnozla ilgili ortak yanlış anlamaların tasnifi

Sahne hipnozun kökleri, hipnozun tarihi

Hipnozun dramatik yükselişi

Zihin beden ilişkisi

Zihninizi size fayda sağlayacak şekilde çalıştırmak

Hipnoterapi size yararlı olur mu?

Gerçekçi beklentilere sahip olmak

Değişimi istemek, amaçlarınıza açıklık getirmek

Kendi üzerinizde çalışmaya söz vermek

Etrafınızdakilerin desteğini almak

Kendi kendinize hipnozu öğrenmek

Hipnozu kullanırken alınması gereken önlemler

Nasıl gevşeneceğini öğrenmek

Çeşitli problemler için pratik terapi

Alışkanlık bozuklukları
(Tanıtım Yazısından)

Eski çağlardan beri, zihin ve beden arasındaki ilişki, insanların merakını uyandırmıştır. Bugüne kadar onların birbirinden ayrı olarak faaliyet gösterdiği iddia edilmekteydi. Ancak, son zamanlardaki düşünceler ve bu konuda yapılan araştırmaların sonuçları, zihin ve bedenin birlikte çalıştıkları yönündedir. Bu, insanı bir “bütün” olarak gören “bütüncül tıp” yaklaşımına yol açmıştır. Beden ve zihin…

A - Z Kitaplar serisi Yabancı yazarlar (F-G)

-F-G-
Feigh Brackett - Uzayda Büyük Sıçrayış.txt
Ferenc Herczeg - Bizans.txt
Ferenc Molnar - Pal Sokağı Çocukları.lit
Ferenc Molnar - Pal Sokağı Çocukları.pdf
Ferenc Molnar - Pal Sokağı Çocukları.txt
Fidel Castro - Yarın Çok Geç Olacak.lit
Fidel Castro - Yarın Çok Geç Olacak.txt
Firenc Herczeg - Bizans.pdf
Francis Bacon - Yeni Atlantis.doc
Francis Bacon - Yeni Atlantis.lit
Francis Bacon - Yeni Atlantis.pdf
Francis Bacon - Yeni Atlantis.txt
Frank Herbert - Dune2.txt
Frank Herbert - Dune.doc
Franz Grillparzer - Yoksul Çalgıcı.pdf
Franz Grillparzer - Yoksul Çalgıcı.txt
Franz Kafka - Değişim.lit
Franz Kafka - Değişim.pdf
Franz Kafka - Değişim.txt
Frederick E. Smith - 633. Filo (1974).pdf
Friedrich Holderlin - Empedokles.lit
G.Lapassade - Trans.DOC
Gabriel Garcia Marquez - Aşk ve Öbür Cinler.pdf
Gabriel Garcia Marquez - Yüzyıllık Yalnızlık.doc
Gabriel Garcia Marquez - Yüzyıllık Yalnızlık.lit
Gabriel Garcia Marquez - Yüzyıllık Yalnızlık.pdf
Gary Chapman - Beş Sevgi Dili.txt
Gaston Leroux - Sarı Odanın Esrarı.doc
Gaston…

Kimlik sorgulaması - Fotoğraflarda Türkiyeli olma

Haber-Radikal
13/06/2009Fotoğraf sanatçısı Kerim Bora, 20 şehirde binden fazla insanla konuştu, kaydetti. 1 Haziran'dan beri internetten izlenebilen projenin adı Devinim, derdi bir tür kimlik sorgulaması. Türkiyeli (?) olmanın şifrelerini çözmek için bundan iyisi bulunmaz!Türkiye'nin binbir yüzüTürkiyeli (?) : Haberde böyle bir ifadenin kullanılmış olması da ayrıca ilginç başka bir konu olarak incelemeye değer olabilir.

Pazartesi Notları #83

Birkaç haftadır Kanal D’de bir Örümcek Adam hastalığı var. Her akşam Prime-Time’de yer verdikleri Örümcek Adam çizgi dizisi yetmiyor gibi, ünlü çizgi roman karakterinin sinema filmlerine de yer vermeye başladılar. Aydın Doğan, Örümcek Adam ile gizli bir işbirliğine mi girdi yoksa?Michael Jackson’un Ereğli’ye gelememiş olması Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın şanssızlığı olsun da, kendisi şimdi de Madonna’nın gelecek sene Ereğli’ye geleceğini iddia etmiş. Seviyorum ben böyle renkli kişileri.AKP içinden de takdir edilebilecek birileri çıkabiliyormuş. Ben buna kanaat getirdim. Ertuğrul Günay’ın geçmişine de bakmak, muhalefete hayret etmek lazım.ÖSS’de 30 bin kişi ‘sıfır’ çekmiş. Şaşırıyorum yahu… Sallasan tutar be!Newsweek’in “Tüm zamanların en iyi 100” kitabı listesinde Dostoyevski’ye yer vermemesi de ilginçti. Evet!Filistin için Davos’u ayağa kaldıran bakanların başından Uygur Türkleri için daha iyi bir performans bekliyorum. Evet, bence de boşa bekliyorum.ABD’de son bir hafta içerisi…

PARFÜMÜN DANSI

Bir kitap tutkunu olarak “Parfümün Dansı” adlı bu kitabı çok geç okuduğuma inanıyorum. Bu kadar güzel, bu kadar kendine özgün bir kitabı neden bunca zaman okumamışım diye hayıflandım durdum kitabın son sayfasını kapattığımda. Kurgusu mükemmel, yazarın dili kendine özgü, yarattığı karakterler ve ürettiği fikirlerle harika bir fantastik kitap çıkmış ortaya. Bir yandan oldukça ayağa yer basan bir kitap, bir taraftan da yoğun bir ironiye sahip. Yani tezatlarla dolu bir kitap bu “Parfümün Dansı”. Ama kesinlikle merak uyandıran ve ilgi çekici yapısıyla elinizden bırakamayacağınız bir kitap olmuş. Kitap hakkında hiçbir bilgiye sahip olmasanız bile, kitabın kapağının çekiciliği kitap raflarından size gülümseyerek dikkatinizi çekecektir. Yazarın okuduğum ilk kitabı, kesinlikle bende yaratmış olduğu duygu selini bir daha yaşamak için okumaya devam diyorum.

Kral Alabor, yaşlılık belirtileri gösterdiği için acı yumurta yedirilerek öldürülmeye çalışılır. Cariyesi Wren sayesinden ölümden kurtulur ve…