Ana içeriğe atla

Kayıtlar

Temmuz 5, 2009 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Finito

MONTE KRİSTO

Bu kitabın elimde bu kadar uzun zaman kalmasının sebebi kesinlikle kitaptan kaynaklanmıyor. Son günlerde yaşamış olduğum yoğunluktan, iş yerindeki işler, evdeki işler derken kitapla bulıuşma zamanımız kısıtlandı doğal olarak. Yanlış bir zaman seçmişim okumak için. O kadar güzel ve sürükleyici bir konusu var ki, kitabı elinizden bırakmak istemiyorsunuz. Bir ticaret gemisinde kaptan olan Edmond Dantes, güzel ve mutlu bir hayatı vardır. Hayattaki en büyük amacı nişanlısı Mercedes ile evlenmektir. Güzel nişanlısının kuzeni olan Fernand da bu ilişkiyi kıskanmaktadır ve Mercedes de gözü vardır. Düğün törenlerinin olduğu gün Dantes kötü bir süprizle karşılaşır. Fernad Dantes'e iftira atar ve hapse girer Mercedes'in nişanlısı. Tam 14 yıl hapishanede kalır ve kendisini bu duruma düşürenlerden intikan alma planları yapar. Hapishanede tanıştığı, yan hücresinde bulunan yaşlı bir rahip sayesinde hem hapishaneden kaçar, hemde bir servet sahibi olur. Ve Monte Kristo adıyla yeni ve zengin ha…

TÜM ZAMANLARIN EN İYİ 100 KİTABI

1.Savaş ve Barış / Lev Tolstoy 2.1984 / George Orwell 3.Ulysses / James Joyce 4.Lolita / Vladimir Nabokov 5.Ses ve Öfke / William Faulkner 6.Görünmez Adam / Ralph Ellison 7.Deniz Feneri / Virginia Woolf 8.İlyada ve Odysseia / Homeros 9.Gurur ve Önyargı / Jane Austen 10.İlahi Komedya / Dante Alighieri 11.Canterbury Hikayeleri / Geoffrey Chaucer 12.Gulliver'in Gezileri / Jonathan Swift 13.Middlemarch / George Elliot 14.Ruhum Yeniden Doğacak / Chinua Achebe 15.Çavdar Tarlasında Çocuklar (Gönülçelen) / J.D.Salinger 16.Rüzgar Gibi Geçti / Margaret Mitchell 17.Yüzyıllık Yalnızlık / Gabriel Garcia Marquez 18.Muhteşem Gatsby / F.Scott Fitzgerald 19.Madde 22 / Joseph Heller 20.Sevgili / Toni Morrison 21.Gazap Üzümleri / John Steinbeck 22.Geceyarısı Çocukları / Salman Rüşdi 23.Cesur Yeni Dünya / Aldous Huxley 24.Mrs. Dalloway / Virginia Wool 25.Native Son / Richard Wright 26.Amerika'da Demokrasi / Alexis de Tocqueville 27.Türlerin Kökeni / Charles Darwin 28.Heredot Tarihi / Heredot 29.Toplum Sözleşmesi / Jean-Jac…

Pazartesi Notları #82

Pazartesinin yarısı geçmiş ben daha yeni farkına varıyorum. Kimse de hatırlatmıyor. Cık cık!Bilal Erdoğan askere gitmiş ahali, duyduk duymadık demeyin. Her ne kadar askerlik süresi 1 ay da olsa ağabeyininm çürük raporu aldığını düşünürsek bu da büyük bir gelişmedir Erdoğan ailesi için. Tebriklerimi iletiyorum. En büyük asker bizim asker.Havalimanlarının çıkışında ellerinde kartonlarla konuk bekleyenler var ya, işte ben onlara çok üzülüyorum. Sebebi yok ama üzülüyorum işte. Duygusal adamım ben.Artık kola, kahve ve çay yasakmış bana. Bu yaşta! Yok artık!Öğle sıcağında ince kuma basınca hissedilen acı gibisi var mı? Vardır, neden olmasın ki?2 Temmuz 93'ü unutmayın, unutturmayın!

7 AĞUSTOS

Bir ay sonra yani 7 Ağustos 2009 günü canım oğlum ameliyat olacak. Hem genizeti alınacak, hemde sünnet olacak. Genizeti artık oğluma zarar vermeye, gelişimini olumsuz etkilemeye başladı. Daha sık hastalanır oldu, antibiyotiksiz ayağa kalkamaz oldu. Ağzı devamlı açık olduğundan enfeksiyon kapmaya daha eğilimli ve % 20 daha az oksijen alıyor yavrum. Bu 1 ay nasıl geçecek, ben o kapıda nasıl bekleyeceğim, canım oğlum bu iki acıya nasıl katlanacak? Şu an oğlum herşeyden habersiz, kendisine neler yapılacağının farkında değil. Umarım, inşallah herşey iyi olacak ve ben sizlere iyi haberlerle döneceğim.

90'lı Yıllar #11

Sonda söyleyeceğimizi başta söyleyelim. Klibimiz Sibel Tüzün'ün Beni Bağlamaz adlı parçasına ait. Yine, yeni, yeniden çok garip bir çalışma ile karşı karşıyayız. Baştan sonra gariplikler silsilesi bu klip yahu. Hani aile ya da arkadaş ortamında amatör kamera ile çekim yaparsınız ya, işte öyle bir hava var bu videoda.
Burada benim anlayamadığım bir nokta var. Klibi izleyince ve şarkıyı dinleyince inanıyorum ki siz de aynı merak içine düşeceksiniz. Şarkıda sözü geçen "bağlamaz beni" ile anlatılmak istenen nedir? Herkes gibi ben de "beni alakadar etmez" anlamı çıkarmıştım ilk önce. Fakat sonra Sibel Tüzün'ü "Bağlamaz beniiii" diye haykırırken aynı zamanda bir ağaca bağlanmış halde görünce bir mesaj kaygısı sezmedim değil. Ya Sibel Tüzün espri yeteneği gayet gelişmiş bir büyüğümüz ya da baştan sonra nefret okuduğu sevgilisi fantazilerine cevap vermeyince bu yolu seçmiş. Bağlamıyormuş adam, ne yapsaydı ya?