Ana içeriğe atla

Kayıtlar

Mayıs 17, 2009 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Strippoker

Emel Keleşoğlu'nun yönetmenliğini üstlendiği bir kısa film Strippoker. Filmin adına kanıp da bol erotizm bekleyenler yanılmasın, baştan söyleyeyim. Oradaki duyguya, verilmek istenen mesaja doğru buyur edelim sizleri. Günümüz Türkiye'si çok güzel ifade ediliyor çünkü.

90'lı Yıllar #8

1995 yılında baba parasının neler yapabileceğinin bir kanıtı olarak belirdi piyasada Emre, tam adıyla Emre Matraş. Soyismi kendisine bir acayip gelmiş olmalı ki sadece adıyla beliriyordu ekranlarımızda. Türkiye'ye reggae müziği getirdiğini iddia eden, fakat 90'lı yıllar Türk müziğine ve kliplerine herhangi bir yenilik getirememiş olduğu her halinden belli olan bu adam az sonra dinleyeceğiniz ve tabii ki izleyeceğiniz Haydi Çal ile ünlenmiş - her ne kadar parça bir halta benzemse de - Feryadım Göklere ile Türk pop müziği tarihinde küçük de olsa bir iz bırakmayı başarmıştı. Kendisi silinip gitti tabii pek çokları gibi. Serdar Ortaç ve Mustafa Sandal ile beraber piyasaya adımını atmış, arkasına baba parası gibi büyük bir gücü almış fakat yine de tutunamamıştı. Gönül isterdi ki Serdar ve Mustafa'yı da peşi sıra sürükleseydi.
Çakma Johnny Depp ağabeyimiz Emre Matraş şimdilerde bir hayli kilolu olmakla birlikte Matraş Deri Mağazalar Zinciri'nin de sahibi. Bu gereksiz bilgiden…

DÜNYA

Senin "dünya" dediğin han
Benim elimdeki fırıldak
Bazen uzatıvereyim diyorum parmağımı
O ise acıtıveriyor canımı hiç acımadan
Büyük buzullarda parçalanan
Titanik de olsa arta kalan
Ceplarime sıkıştıracağım
Ne bulduysam ardından
Devam edeceğim...
Bildiğim yolda şaşmadan
Hatalarım cebimde
Bense pişmalık duymadan
İhtiyacım olduğunda
Sokacağım ellerimi ceplerime
Yürüyeceğim...
Hiç korkmadan.

ZÜHRE BOSNALI

Katarsis - A.Boal

Karşılaştırmalı katarsis yaklaşımları

Freud, travmatik sahneye tekrar geri dönüşlerin yaşanışını onu aşmak için bir çaba olarak tespit etmiş ve psikanalizi bu yolda geliştirmişti,^ ama bu teknik neredeyse sadece, "teşhisi olanaklı kılan" ve günlük hayatlarımızda psikologlarca hala gayet ciddi ve maliyetli bir şekilde sunulmaya çalışılan bir yaklaşım olarak karşımızda duruyor.

^J.D. Nasio, Aşk acısı, 2007

Moreno'nun bir tekniği olan psikodrama ile yolculuğumuzda ise, artık yeni bir aşamaya varmanın önünü açmaya çalıştığımız söylenebilir mi, bilemiyorum.

İşte bu aşamayı destekleyen A.Boal'a gelince, Moreno anısına düzenlenen bilimsel etkinliğe davet edilmiş bir tiyatro yönetmeni olarak "Ezilenler tiyatrosu, Forum tiyatrosu" olarak bilinen yolda geliştirdiği oyunculuk teknikleri sayesinde katarsis yaklaşımına da yeni boyutlar kazandırmıştır. Bu boyutlar da ilgilenenlere, eminim ki ışık tutacaktır.

Tiyatroda baş oyuncu ("Ezilenler tiyatrousu" çalışmalarınd…

OKUMA AŞKI

Sevgili Hayata Dairlerim beni mimlemiş. En sevdiğim konu ile hemde. Demiş ki, "Okuma serüveninizde unutamadığınız, hayatınızın bir dönemine, özellikle de çocukluğunuz ve ilk gençliğinizin hayal dünyasının oluşumuna etki eden yazar kim? Hangi kitabı elinize aldığınızda döner gidersiniz o günlere?"
Okuma aşkım okuma-yazma öğrendiğim günden beri devam etmekte. Okumayı söktüğüm günü dün gibi hatırlıyorum. Hemen kırmızı bir kurdela ile ödüllendirilmiştim. En çok da artık dedemin ve annemin kütüphanesindeki kitapları okuyabileceğim için çok mutluydum. Annem ilkokul öğretmeni olduğu için, babamda okumayı çok sevdiği ve elinden kitap düşürmediği için, bizim evde kitap ve okuma aşkı doğmaması mümkün değildi zaten. İlkokula başlamadan önce bir defterim vardı, annem okula giderken bana ödevler verirdi. Düz çizgi, eğik çizgi, yılan gibi şekiller çizip, ben gelene kadar bunları bitir derdi. Nasıl hevesle yapardım anlatamam. O heyecanımı ve sevincimi hala hatırlıyorum. Okuma öğrendikten s…

Jensen Ackles

Supernatural'ı hiçbir şey için değilse bile bu adam için izleyin. Uzun zamandır blogu boşlamamın yegane nedenidir Supernatural. Yakında hakkında döktüreceğim zaten. Şimdi sözü Jensen Ackles'e bırakıyorum :) Süper lan bu adam!

Pazartesi Notları #75

Bulunduğumuz coğrafyanın Eurovision için ne kadar yetersiz olduğunu cumartesi gecesi çok daha iyi anladım. Batımıza baksak deniz, güneyimize baksak deniz, kuzeyimize baksak deniz... Doğumuza hiç girmesek daha iyi! Bu yarışmada biz kaybetmeyeceğiz de kim kaybedecek Allah aşkına?Prison Break final bölümünü yayınladı ve ekranlara veda etti. 4 senedir büyük bir heyecanla takip ediyordum. İlk üç sezonu izlerken yerimde duramıyordum. Evet, son sezonda biraz ivme kaybetmişti fakat bu izlemeyi bırakmak için bir bahane değildi. Son 10 dakikası ise hüznün dibine vurmuş adamlar. Belki sonra daha ayrıntılı konuşuruz. Aslında konuştum da: Tam da bu linkte!Bir de Lost vardı tabii. Beşinci sezonun son 6 bölümünü izlememiştim. Bunu da finalin heyecanını üçe katlamak için bilinçli bir şekilde yapmıştım. Perşembe akşamı yaptım bunu. 4 saat Lost izledim. Ocak'a kadar nasıl beklerim be blog!Artık üniversiteye girmek için ÖSS kabusuyla uğraşmak zorunluluğu kalktı. Pendik Anadolu İmam Hatip Lisesi, &qu…

BU HAYATTA 33 YIL

33 yıl önce bugün dünyaya gözlerimi açtım. İyi ki canım annnemle babamın kızları olmuşum, iyi ki canım kardeşimin ablası olmuşum, iyi ki canım kocamın eşi olmuşum ve iyi ki canım oğlumun annesi olmuşum. Ve bana kitap sevgisini, aşkını, okumanın güzelliğini veren dedeme, anneme ve babama çok çok teşekkür ederim. İyi ki sizlerleyim ve sizleri çok seviyorum.

Pimsleur dil setlerinin tamamı

linkler:
Pimsleur dil setlerinin tamamı

1- Pimsleur Çek Dili
http://rapidshare.com/users/3XE7X6


2- Pimsleur Hollandaca
http://rapidshare.com/users/BDARJR


3- Pimsleur Yunanca
http://rapidshare.com/users/HKRGLB


4- Pimsleur Polish
http://rapidshare.com/users/9A9QK2


5- Pimsleur Farsça
http://rapidshare.com/users/4ZMY1O


6- Pimsleur İtalyanca I, II & III
http://rapidshare.com/users/FH4Z2W
http://rapidshare.com/users/VVH96
http://rapidshare.com/users/WGJC71


7- Pimsleur Almanca I, II, III & PLUS
http://rapidshare.com/users/OLMENA
http://rapidshare.com/users/F7K88N
http://rapidshare.com/users/89NHG7
http://rapidshare.com/users/YBGIEV


8- Pimsleur İspanyolca I, II & III
http://rapidshare.com/users/ESLF7Y
http://rapidshare.com/users/GWSE79
http://rapidshare.com/users/NLSGH


9- Pimsleur Urdu Dili
http://rapidshare.com/users/DLAG4W


10- Pimsleur İsveççe
http://rapidshare.com/users/WU8P2F


11- Pimsleur Fransızca I, II & III
http://rapidshare.com/users/P3NBNP
http://rapidshare.com/users/CKKP9
http://rapidshare.com/user…