Ana içeriğe atla

Kayıtlar

Mart 22, 2009 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

KİŞİLİK BOZUKLUKLARI KAÇA AYRILIR, BELİRTİLERİ NELERDİR?

-Kişilik Bozuklukları kaç guruba ayrılır?

Kişilik bozuklukları 3 gruba ayrılır.

1.Grup: Paranoid Kişilik Bozukluğu, Şizoid Kişilik Bozukluğu, Şizotipal Kişilik Bozukluğu'ndan oluşan guruptur.

2.Grup: Antisosyal Kişilik Bozukluğu, Borderline Kişilik Bozukluğu, Histeriyonik Kişilik Bozukluğu ve Narsistik Kişilik Bozukluğu''''ndan oluşan gruptur.

3.Grup: Çekingen Kişilik Bozukluğu, Bağımlı Kişilik Bozukluğu ve Obsesif-Kompulsif Kişilik Bozukluğundan oluşan gruptur.

-Kişilik bozuklukları genellikle hangi sebeplerle ilgilidir?

Prof. Dr. Arif Verimli: Kişilik bozuklukları şu sebeplerle ilgilidir:

*Çocuklukta oluşan ve yerleşen mizaç unsurları
*Merkezi sinir sistemi bozuklukları
*Anne ve babanın çocuk yetiştirirken sergiledikleri tutum
*Kültürel faktörler
*Fiziksel çevre
*Beyin hastalıkları
*Biyolojik Faktörler
*Psikoanalitik Faktörler (Bilinçaltı faktörler)

-Paranoid Kişilik Bozukluğu nasıl bir kişilik bozukluğudur?

Ortada tam ve geçerli bir kanıt bulunmaksızın, herhangi bir gerçekçi te…

PC net WebMaster özel sayısı

PCnet'in yeni sayısı en çok beklenen özel dergisi olan Webmaster'ın El Kitabı'nda amatörden profesyonele her web geliştiricinin yararlanacağı faydalı bilgiler bulunuyor. DVD ve hosting paketi hediyeli yeni sayı, sadece geliştiricilerin değil, web sitesi sahiplerinin de ihtiyaç duyacağı stratejik ipuçlarını içeriyor. Dergi, beraberindeki DVD'de en faydalı webmaster araçlarını sunuyor.

* En iyi webmaster kaynakları
* Webmaster'ın web rehberi
* AdSense-TR ile görüştük
* 16 soruda Google AdSense
* Arama motoru optimizasyonu
* Web sitenizi Google Analytics ile takip edin
* Pratik web tasarım yazılımları
* HTML ve web tasarım sözlüğü
* Dreamweaver’da pozisyon yönetimi
* İçerik yönetim sistemleri yarışıyor
* Joomla siteniz için kendi temanızı yapın
* İyi hosting için tavsiyeler
* Web sitenizi evden yayınlayın
* Forum yazılımlarının portal sistemleri
* Sitenizi forum yazılımları ile geliştirin
* CSS ile metinlerinize şekil verin
* Sitenize RSS özelliği ekleyin
* Resimler sunucuda fazla yer…

Yalçın Küçük - Tekelistan

Kitap hakkında bilgi:
"Küçük, 'Tekelistan'da Türkiye'nin bugünlerine, tarih içinde geriye araştırma yoluculukları düzenleyerek çözümlemeler getiriyor. Bilimsel araştırma yazılarında farklı bir biçim geliştiren Küçük'ün üslûbu, 'Tekelistan'da başka bir mecraya dökülerek yol almayı sürdürüyor ve yer yer anlam yoğun edebi metinlere dönüşüyor."
Aydınlık, 26 Kasım 2000, sayı: 697

"... Türkiye'nin nâdir orijinal fikirler üreten beyinlerinden biri o...
Bu özelliğiyle hiç tanışmamış olanlar için iyi bir başlangıç olacağını sandığım 'Tekelistan' kitabı şu yakınlarda yayımlandı Yalçın Küçük'ün. Basımına da özen gösterilen bu eseri okuyanlar cins bir kafayla karşı karşıya olduklarını anlayacaklardır. Bölük pörçük irtibatlardan müthiş sonuçlar çıkartan, anti-semitizm limanına uğramadan Yahudilik ve dönmelik konularına yer veren, gözümüzün önünde cereyan ettiği halde künhüne vâkıf olamadığımız olayları daha iyi kavramamıza yarayan tehlikelerle dol…

DGS çıkmış sorular ve cevap anahtarları (2001-2009)

Rar içeriği:
2001-2009 yılları Dikey Geçiş Sınavında (DGS) çıkmış sorular ve cevap anahtarları

2001 DGS Sınav Soruları Matematik-Türkçe _ cevap anahtarları

2002 DGS Sınav Soruları Matematik-Türkçe _ cevap anahtarları

2003 DGS Sınav Soruları Matematik-Türkçe _ cevap anahtarları

2004 DGS Sınav Soruları Matematik-Türkçe _ cevap anahtarları

2005 DGS Sınav Soruları Matematik-Türkçe _ cevap anahtarları

2006 DGS Sınav Soruları Matematik-Türkçe _ cevap anahtarları

2007 DGS Sınav Soruları Matematik-Türkçe _ cevap anahtarları

2008 DGS Sınav Soruları Matematik-Türkçe _ cevap anahtarları

2009 DGS Sınav Soruları ve cevap anahtarları FULL

linkler:
2001-2009http://hotfile.com/dl/27619059/b7e1663/dgs2001-2009_cikmis_sorular_dunyaninkitabi.blogspot.com.rar.html

ÇOCUKLUĞUN SOĞUK GECELERİ

Tezer Özlü'nün okuduğum ilk kitabı. Kısacık bir roman olmasına rağmen sizi sarıp sarmalıyor. Geçmişinde yaşadığı soğuk anıları ve hayata küsmüş bir genç kızın anılarını kısa ama vurucu cümlelerle anlatıyor yazar. Bu kitap sayesinde bende çocukluğumun soğuk anılarını hatırladım, unutmuş olduğum, belleğimden silinip giden o mutsuz anıları. Çok erken kaybettiğimizi düşündüğüm bir yazar. Gerçi her ölüm erkendir. Ama Tezer Özlü yaşasaydı eminim ki çok daha kalıcı ve güzel eserler bırakacaktı bizlere. Çok güzel ve naif bir anlatıma sahip olan bu kısacık ve anlamlı romanı herkese tavsiye ederim. Kitabın Arkasındaki Not: Tezer Özlü'nün bu ilk romanı, yaşamın yalnızca başlangıcını oluşturmakla kalmayan, sürekli dönülen, belki de hiç çıkılamayan çocukluğu yansıtıyor. Yetişkinlerin,tıpkı çocukluğa olduğu gibi, farklılığada aman vermeyen dünyasına karşı yazar, anıların çıplak gerçekliğine sığınıyor. Tezer Özlü, Türk edebiyatının nostaljik prensesi.

CAN KIRIKLARI

Sevgili blog arkadaşım Zeren'in tavsiyesi ile tanıştığım ve tanışmakta geç kaldığımı düşündüğüm bir yazar Karin Karakaşlı. İlk okuduğum kitabı. Diğer okuduğum kitabı bir romandı ve çok büyük bir keyif içinde okudum. "Can Kırıkları" adlı kitap ise bir öykü kitabı. Kitapta içinizi ısıtacak, sizi bulunduğunuz dünyadan çıkarıp başka diyarlara taşıyacak öyküler yer almakta. "Benim yazarlarım" yolunda ilerleyen bir yazar Karin Karakaşlı. Ben okudum hemde çok kısa bir sürede. Sizlere de kesinlikle tavsiye ediyorum.

Ömer Hayyam'dan (8)

Bu gecenin son gece olması da var:
Emret, gül rengi şarabı getirsinler.
Gafil, bir gittin mi bir daha gelmek yok:
Altın değilsin ki gömüp çıkarsınlar.Kendiliğimden var olmuş sanma beni;
Bu kanlı yola ben sokmadım kendimi;
Bir gerçek varlık beni var etmiş olan;
Yoksa kimdim ben, nerdeyim, neydim ki.Gökleri yarıp darma dağın ettiğin gün,
Pırıl pırıl yıldızları kararttığın gün,
Sen sorguya çekmeden önce ben soracağım sana:
Ey Tanrı, hangi günahım için beni öldürdün?Vefasız dünya diye yakınıp durma;
Dünya elindeyken tadını çıkarsana!
Herkese vefalı olsaydı bu dünya
Sıra mı gelirdi senin yaşamana?Gün doğarken sabah horozları niçin
Acı acı bağrışırlar, bilir misin?
Tan yerini gösterip derler ki sana:
Bir gecen daha geçti gidiyor, sen nerdesin?Tertemiz geldik yokluktan kirlendik;
Sevinçle geldik dünyaya, dertlendik.
Ağladık, sızlandık, yandık, yakındık:
Yele verdik ömrü, toz olup gittik.Dostunu seven kişi
Pervane gibi özler ateşi:
Sevip de yanmaktan kaçanların
Masal anlatmaktır bütün işi.Can o güzel yüzüne vurgu…

KÜÇÜĞE BİR DONDURMA

Tuna Kiremitçi'nin beklenen son romanı. Diğer romanlarına kıyasla bir aşk romanı değil, bir baba-oğul ilişkisini anlatan bir kitap. Bir zamanlar maddi durumu çok iyi olan ve daha sonra şirketi iflas edip karısını ve oğlunu bırakıp küçük bir kasabaya yerleşir romanın kahramanı. Taksicilik ile geçimini sağlayan roman kahramanı bu küçük kasaba evlenir ve iki çocuğu olur. Yıllardır görmediği ünlü bir dizi oyuncusu olan oğlunu (ilk eşinden) bir gün gazetelerde uyuşturucu bağımlısı olduğunu öğrenir ve ona bir anı defteri bırakmaya karar verir. Bu defterde, kahramanın oğluna duyduğu sevgi, vicdan azabı, özlemi ve kendi anne-babasının aşklarını konu almıştır. Gerçmişe yaptığı yolculukla kendi ile hesaplaşıyor bir anlamda.

Farklı bir tarz yaratmış yazar bu romanında. Benim çok hoşuma gitti. Her annenin özellikle de babaların okuması gerekn bir kitap. Beni çocukluğuma götürdü bu kitap. Babam ile olan ilişkimi hatırlattı. Kenarda köşede kalmış anılarımı hatırladım. Benim hoşuma giden bu kita…

SAKLI

Bu da pazar gecesi izlediğim ve etkilendiğim bir başka film. 2005 yapımı bu filmde basrollerde Juliette Binoche ve Daniel Auteuil var.

Filmin konusuna gelince, Georges, televizyona edebiyat programı hazırlayan, karısıyla birlikte son derece huzurlu bir yaşamı olan bir entelektüeldir.Günün birinde kimden ve nereden geldiği belli olmayan bir paket alır.Paketin içinden Georges'un ailesiyle birlikte çekilmiş görüntülerinin olduğu bir video kaset çıkar.Yeni paketler geldikçe Georges bunu ciddi bir tehdit olarak görür ve kasetleri gönderen kişinin kendisini yakından tanıdığına karar verir.Geçmişi onu rahatsız etmektedir.
Almanya, Avusturya, Fransa ve İtalya yapımı olan bu filmi sizlere de kesinlikle tavsiye ediyorum.

DÜŞES

Çok uzun zamandır film izlemiyordum. Aslında izmek istediğim ve hatta liste yaptığım çok film var ama kitap okumaktan filme zaman ayıramıyordum. Cumartesi gecesi oğlumda erken uyuyunca film seyredeyim dedim. Televizyon kanallarında gezerken, film ararken "Düşes"e rastladım, hemde yeni başlıyordu. Kitabı da olan bu filmi izlemek istiyordum ne zamandır. İzlerken çok büyük keyif aldım. Bu "film izleme faaliyetini" daha çok yapmaya karar verdim.
Filmin konusuna gelince; film 1776 yılında geçiyor. Dönemin en güzel ve karizmatik kadınlarından olan Düşes Georgiana Cavendish, Devonshire Dükü ile evlidir ve 3 kızı vardır. Kocası kendisine bir erkek evlat vermediği için kızgındır. Ve karısının samimi arkadaşı ile ilişkiye girer. Düşes bunu bir türlü kaldıramaz ve aşkı başka kollarda arar. Evli olmasına rağmen Earl Grey ile aşk yaşaması, karizmasını altüst eder. Film gerçek yaşamdan uyarlanıp yapılmıştır. Oscar ödüllerinde ise en iyi kostüm ödülüne layık görülmüştür. 2008 yıl…

Pazartesi Notları #67

Garip ve kederli bir olaya, istemeden de olsa sebep oldum. Çöp dökmek için sokağa çıktım, çöp tenekesine 1 metrelik bir mesafeden 2 sayı değeri taşıyan atışımı gerçekleştirdim. İçeride kedi olduğundan bihaberim tabii... Kedi çöp tenekesinden atladı, ben kenara çekildim, yola doğru seyreden kedinin arkasından bakıyordum ki yoldan geçmekte olan bir otomobil ile söz konusu kedi arasında yarım metrelik bir mesafe olduğunu görmemle bakışlarımı başka bir tarafa çevirmem bir oldu. Kulaklarımı kapatmamış olmamdan mütevellit "Pat" ve sonrasında duyulan "Küt" seslerine maruz kaldım. Tam malum manzara kendimi hazırlamış biçimde başımı yola çevirecek oldum ki. Kedi telaşlı ve bir o kadar yaralı haliyle boş bulduğu bir minibüs altına yerleşti, yan yattı. Hayatta kaldı mı kalamadı mı bilemiyorum ama aklıma Benjamin Button'un Tuhaf Hikâyesi gelmedi değil. Şu '10 saniye önce, 10 saniye sonra' meselesi yahu...Trivial Pursuit... Şimdi bu oyuna sardım. Gayet zevkli, gayet…