Ana içeriğe atla

Kayıtlar

Eylül 28, 2008 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Reklam Ve Önemine Dair

Reklam ve önemi ile ilgili ilmi bir makale, araştırma yazısı değil ama ciltlerce kitabın içereceği bilgiden ve vereceği mesajdan daha etkili, gerçek bir gözlemi aktarmak için gönderiyorum bu konuyu.
Bir müşterimiz şehrin kenar mahallelerinden birinde, sebze hali civarında yeni işyeri açmıştı.Aynı işi aynı yerde (yan dükkanda) uzun zamandır yapmakta olan bir başka esnaf ise zaten işyerini kapatıp taşınmak üzereydi.Yani bu işyerinin ne derece verimli olacağını kestirmek, iyimser düşüncelere kapılmak zordu doğrusu.
Müşterimiz işyerine tam yerleşmeden hemen reklam hazırlığını tamamlamaya başladı.Olabildiğince geniş ve -bence tasarım açısından eksi bir değer sayılsa da , işyerinin bulunduğu muhit ve insanların göz alışkanlığı açısından doğru tercih olabilecek- renkli, dolu tabelasını yaptık.Aynı canlı tonda büyükçe bir totem tabela, camlara folyo afişler, kenarlara germe tabelalar...Yani dükkanın çevresine yapılabilecek , açık hava reklamı adına ne varsa, sanırım hepsini doldurduk.Bu ara…

Büyük Filmlerden Büyük Replikler - Volume 50

"There are people who think that children are made in a day. But it takes a long time, a very long time. That's why it's so awful to see your child's blood on the ground. A stream that flows for a minute yet costs us years. When I found my son, he was lying in the middle of the street. I soaked my hands in his blood and I licked them. Because it was mine. Animals lick their young, don't they? I'm not disgusted by my son. You don't know what it's like. In a monstrance of glass and topaz. I would put the earth soaked by his blood."(Todo sobre mi madre - Marisa Paredes)

Golemata Voda

Sırdaşlık... Kökleri derinlere salınmış dostluklar... Komünizm ve din... İkinci Dünya Savaşı... Temalar! Bir filmin üzerine kurulması bakımından temalar önemlidir. Saydıklarım sanıyorum ki beyazperdede en sık rastlanılanları. Üstüne koyuyor yönetmenler, yapımcılar. Durmadan! Usanmadan! Hâlâ... Merak ediyorum, sinemaseverler üzerinde bir anket yapılsa İkinci Dünya Savaşı temalı yeni filmler görmek isterler mi? Cevabı tahmin etmek güç değil sanırım.
Senaryosunu daha önce okumuştum, ilginç gelmişti. Alışverişte eski defterler açılır bazen. Bulunamayan bir ande göze çarpar ve tüm plânlar altüst olur. O yüzden demiş olmalı büyük Laz düşünürü İsmail Türüt "Plân yapmayın, plân" diye... Benimkisi de o hesap. Golemata Voda gözüme ilişince doğru yerde ve doğru zamanda olup olmadığımı sorgulamadan aldım.
Makedon sinemasına karşı Before The Rain ile birlikte bir ilgi duymuştum, ama o kadar. Fazlasını hiçbir zaman bulamadım. Makedonya'nın 2004 yılı Oscar aday adayı olan bu film de zinc…

Pazartesi Notları #45

Kısa bir aranın ardından yeniden merhaba. Gönül istiyor ki hiç aksatmadan devam edeyim. Ancak evdeki hesap ne zaman çarşıya uymuş ki! Verilecek olan araların çok daha kısa sürmesi dileğimle…İnternet sitelerine uygulanan sansürlerin kalkmasını umutla beklerken yenileri ile karşılaşıyoruz. Bunun son örneğini ünlü evrim bilimci Richard Dawkins’in internet sitesinde gördük. Adnan Hoca olarak bilinen şahsın bir kitabını tiye alan Dawkins’in internet sitesi bu sebepten ötürü kapatıldı. Evrim denen şey varsa, biz onu geriye doğru yaşıyoruz. Bundan adım gibi eminim.Çevrecinin daniskası ve saz arkadaşları o güzel deyişleriyle günümüze neşe katıyorlar. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı bu vecizelerin son örneğine “Yeşillik görmek isteyen varsa manava gitsin” diyerek imza atmış. İmam cemaat ilişkisi kapsamında “case study” olur bu!Bir kez daha AIHM kapılarındayız. “Yeni bir şeyler söyle” dediğinizi duyar gibiyim. Kültür Bakanlığı bir kitap yayınlamış ve kitapta Çingenelerden “Kafatasları küç…