Ana içeriğe atla

Kayıtlar

Eylül 7, 2008 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Pause!

Bir mola daha! Bu kez epey uzun sürecek gibi. Yine de, en azından, Pazartesi Notları'nı yayınlayabilmek için çabalayacağım. Özleyeceğim buraları. Esen kalın efendim!
İki illüstrasyon çalışmam..Vaktim olsa da daha sık uğraşsam dediğim illüstrasyon merakım bir çocuk kitabı resimleme isteğimle zaman zaman beni şevklendiriyor ama henüz projeyi hayata geçirmiş değilim.
Güzel Kalın.

Büyük Filmlerden Büyük Replikler - Volume 49

"Now, why go up there when people are dying to get down here?"(Corpse Bride - Michael Gough)

BEBEKLERİN ULUSU YOK

İlk kez yurdumdan uzakta yaşadım bu duyguyu
Bebeklerin ulusu yok
Başlarını tutuşları aynı
Bakarken gözlerinde aynı merak
Ağlarken aynı seslerin tonu

Bebekler çiçeği insanlığımızın
Güllerin en hası, en goncası
Sarışın bir ışık parçası kimi
Kimi kapkara üzüm tanesi

Babalar çıkarmayın onları akıldan
Analar koruyun bebeklerinizi
Susturun susturun söyletmeyin
Savaştan yıkımdan söz ederse biri

Bırakalım sevdayla büyüsünler
Serpilip gelişsinler fidan gibi
Senin benim hiç kimsenin değil
Bütün bir yeryüzünündür onlar
Bütün insanlığın gözbebeği

İlk kez yurdumdan uzakta yaşadım bu duyguyu
Bebeklerin ulusu yok
Bebekler, çiçeği insanlığımızın
Ve geleceğimizin biricik umudu...

ATAOL BEHRAMOĞLU

ÇOCUKLARINIZ SİZİN ÇOCUKLARINIZ DEĞİL

Çocuklarınız sizin çocuklarınız değil, Yaşam'ın kendisini özleyişinin Kız ve erkek evlatlarıdır. Sizin aracılığınızla dünyaya geldiler ama, Sizden gelmediler. Yanınızda olmalarına karşın, Sizin malınız değil onlar. Onlara sevginizi verebilir, Oysa düşüncelerinizi veremezsiniz. Çünkü kendi düşünceleri var. Eviniz onların bedenlerine bıranak olabilir, ama ruhlarının barınağı olamaz. Çünkü onların ruhları yarının evinde yaşar. Ve siz bu evlere konuk olamazsınız. Düşleriniz de bile. Onlar gibi olmak için büyük çaba harcayabilirsiniz, ama onların sizin gibi olmasını istemeyin. Çünkü yaşam ne geriye gider, Ne de oyalanır dünün olaylarıyla.
KAHİL GİBRAN

Eftal Dodur - Pop & Rock Gitar Metodu (Türkçe)

resmi orjinal boyutta görmek için üzerine tıklayınız...

linkler:
http://rapidshare.com/files/140579313/Eftal_Dodur_-_Pop___Rock_Gitar_Metodu_egoman1453.rar

Milli Enstrumanımız-Bağlama Metodu Kitabı

Los Lunes Al Sol

"Karıncayla ağustos böceği, haydi bakalım. Bir zamanlar, bir karıncayla bir ağustos böceği varmış. Karınca çok çalışkanmış, ama ağustos böceği tembelin tekiymiş. Karınca harıl harıl çalışırken onun bütün yaptığı şarkı söylemek ve uyumakmış. Böyle böyle zaman geçmiş. Karınca bütün yaz çalışmış da çalışmış. Elinden geldiğince biriktirmiş yiyeceğini ve kış gelince ağustos böceği açlıktan ve soğuktan ölürken karıncanın her şeyi varmış. Şu karınca tam bir piçkurusu. Ağustos böceği karıncanın kapısını çalmış ama karınca ona demiş ki, "Ağustos böceği kardeş eğer sen de benim gibi sıkı çalışsaydın böyle aç ve açıkta olmazdın".
Ve kapıyı açmadı, di mi? Kim yazdı bunu? Çünkü mevzunun aslı böyle değil güzelim! Bu karınca tam bir yavşak ve spekülasyoncu. Ve neden bazılarının ağustos böceği doğduğunu açıklamıyor. Çünkü ağustos böceği doğdun mu keyif gıcır demektir. Söylemiyor onu tabii."

Hayatı hayat gibi yaşayabilmek, geçinebilmek, ortaya birşeyler koyabilmek, ezilmemek, ailenin…

BENDEN SELAM SÖYLE ANADOLU'YA

Bu kitabı bana eşim daha ilk tanıştığımız günlerde hediye etmişti. O yüzden değeri çok büyüktür benim için. Çok büyük bir heyecanla başladığım bu kitaba, hüzünle devam ettim. 1.Dünya Savaşı öncesinde Anadolu’da yaşayan Rum ve Türklerin kardeşliğini, Ege’nin Yunan işgaliyle yaşadığı savaş ortamını ve savaş sonrasını anlatmıştır yazar bu kitabında. Rum ve Türkler arasında yaşanan tarihsel dramı çok güzel dile getirmiştir. O yıllarda yaşamadığımız için gerçekten şanslıyız.

Yazar Dido Sotiriyu 1986 yılında Türkiye’ye ziyarete gelmiştir. İzmir’in Selçuk ilçesinin Şirince köyünde kitaplarını imzalamıştır. Şirince’nin o zaman ki adı ile “Kırkıca” yazarın doğduğu köydür. Ve bu topraklardan ayrılırken öpmeden ayrılmamıştır.

Tarihsel kitaplardan hoşlanan herkese tavsiye ediyorum.

Kitabın Arkasındaki Not:

'Ve sen Kör Mehmet'in damadı! Hele sen! Niye öyle tiksinerek bakıyorsun yüzüme? Öldürdüm evet seni, ne olmuş! Ve iste ağlıyorum... Sen de öldürdün! Kardeşler, dostlar, hemşehriler... Koskoc…

Dead Man

Hayatı kendi hâlinde yaşayan, hiyerarşik düzende herhangi bir yükselme kaygısı gütmeyen insanların gün gelip de efsane mertebesine erişme olasılığı nedir? Örnek arasak yığınla buluruz da, pekçoklarına göre bu dediğim ancak filmlerde olur. Eh, ne tesadüf, benim vereceğim örnek de aslında tamamen bir filmden olacak. Sıradışı karakterler ve özgün hikâyeler yaratma konusunda birçok meslektaşından ustalıkla ayrılan Amerikalı yönetmen Jim Jarmusch'un izleyicinin burnuna ironi kokularını çaldıran yapıtı Dead Man'in bahsini edeceğim. Her filminde sevdiği sanatçılara ve eserlere göndermeler yapmaktan, aslında o sanatçıları ve eserleri filmlerinde bilfiil yaşatmaktan vazgeçmeyen, bunu da 7.sanatın hakkını vererek yapan yönetmenin, belki de, en iyi filmidir Dead Man. Biraz bunun hakkında konuşacağım.
Muhasebecilik yapmak üzere evinden çok uzaklara giden sıradan bir adamın aniden bir efsaneye dönüşmesinin öyküsüdür bu Dead Man. William Blake, Cleveland'dan vahşi batının çorak topraklar…

Pazartesi Notları #44

Bültenimizi bir son dakika haberiyle açıyoruz! Adana Büyükşehir Belediyesi tarihe altın harflerle geçecek bir karar aldı. Buna göre yapılacak olan dev pervaneler şehri havadan serinletecek. Türk’ün aklı budur işte sevgili seyirciler! Merakla ve heyecanla bekliyoruz, bu dahiyane fikrin tüm Türkiye’ye adım adım yayılmasını temenni ediyoruz.İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü okullarda kravat zorunluluğunun kaldırıldığını açıklamış. Bunun yavaş yavaş tüm yurtta uygulanması da bekleniyormuş. Ahmedinecad’ı örnek alıyor canlarım benim. Yakında sakal bırakmak da serbest olur sanırım. Bu mantıkla o da olur. Her şey olur aslında. Evet!Blogun sıkı takipçilerinden olan X (isim vermeyelim haydi) blog sahibine “Ben bu blogda futbol görmek istemiyorum. Git diğer blogunda yaz. Yoksa bir daha uğramam bu bloga” diyerek rest çekti. Blog sahibi görse mi acaba bu resti? Swh!Allamallam!Google’nin raporuna göre 2008’in şu ana kadarki bölümünde porno kelimesini en fazla arayan ülke Türkiye imiş. Eminim diğer ül…

mim tasarım reklam logo

mim tasarım için yeni logo