Ana içeriğe atla

Kayıtlar

Ağustos 10, 2008 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

All Quiet on the Western Front

"Kahpe Yunan senin düşmanın" ya da "Hain Ermeni'den dost olmaz"... Ağızdan çıkması çok kolaydır. Herkesi düşman bellemişizdir. Güvenip durduğumuz, okutmaktan gurur duyduğumuz tarihe karşı aldığımız ağır yenilginin yüzümüze vuran apaçık yansımasıdır aslında bu. Öyle öğretilmiştir bize, suç bizim değildir yani. Ancak hiç bize bahşedilen beyni kullanma yolunu seçmemişizdir. Başkalarının dayatmalarını koyun gibi takip etmişizdir. Başımıza lider ettiğimiz insanlar oturdukları tahtları kendi fantazilerine alet etmişlerdir. Onların aldığı kararlar halkları karşı karşıya getirmiş, birbirlerini bir kez dahi görmemiş olan insanlar nedenini bile anlamadıkları bir şekilde birbirlerine karşı düşman ilân edilmişlerdir. Savaşa neden olanlar kıçlarını koltuk ısıtmak için kullanırken, gencecik insanlar ölüme gönderilmiştir. Bir sabah kapı çalar. Alıp götürürler sizi. Nereye gittiğinizi bile sormaya vaktiniz olmaz. Sorabilseniz bile fayda etmez. Götürüldüğünüz yerden kaçışınız m…

Ağaç Olsam

İnsan değil ağaç olsam
dallarımın arasından rüzgarlar esse
yapraklarım, çiçeklerim, meyvelerim olsa
mevsimleri yaşasam...
Köklerimle toprağın derinliklerine sarılsam.
Kuşlar konsa dallarıma, yuva bile yapsalar...
Böcekler, karıncalar yollansalar içime...
Çürütseler oralarımı,
ballarım sakızlarım olsa,
gövdeme bir insan yaslanıp uyusa...
Ben bunları hiç bilmesem; sadece ağaç olsam.

Erkan OĞUR

Dinlenmesi Gerekenler (34) - Değirmenler

Zaman düşer ellerimden yere
oradan tahta boşa
Saatler çalışır izinsiz hep bir sonraya,
resimler sarı güneşsizlikten, duygular değişir

Dostlar dağılır dört bir yana, kendi yollarına
ve sen, ben değirmenlere karşı bile bile birer yitik savaşçı,
akarız dereler gibi denizlere, belki de en güzeli böyle...

Uçurma uçar sözlüğümden, geri gelmeyecek bir kuş
yaşanmamış kırıntılar sadece bir düş...

Bülent ORTAÇGİL

Üçüncü Şahsın Şiiri

Gözlerin gözlerime değince
felâketim olurdu ağlardım
Beni sevmiyordun bilirdim,
bir sevdiğin vardı duyardım;
çöp gibi bir oğlan ipince
hayırsızın biriydi fikrimce
ne vakit karşımda görsem
öldüreceğimden korkardım,
felâketim olurdu ağlardım

Ne vakit Maçka'dan geçsem
limanda hep gemiler olurdu
ağaçlar kuş gibi gülerdi
bir rüzgâr aklımı alırdı
sessizce bir cıgara yakardın
parmaklarımın ucunu yakardın
kirpiklerini eğerdin bakardın
üşürdüm içim ürperirdi
felâketim olurdu ağlardım

Akşamlar bir roman gibi biterdi
Jezabel kan içinde yatardı
limandan bir gemi giderdi
sen kalkıp ona giderdin
benzin mum gibi giderdin
sabaha kadar kalırdın
hayırsızın biriydi fikrimce
güldü mü cenazeye benzerdi
hele seni kollarına aldı mı
felâketim olurdu ağlardım.

Attila İLHÂN

Creativity (20)

Wacker Innsbruck tribünlerinden...
Hayran kalmamak elde değil.

Einstein'ın Buzdolabı

Bu kitapta birbirinden tuhaf, inanılması hayli güç öyküler var. Ancak tuhaf olduğu kadar da ilginç ve eğlenceli olan bu öykülerin her biri gerçektir, yaşanmış olaylardır.

Kafası kesilmiş olduğu halde aylarca yaşayan, hatta şehir şehir dolaştırılıp sahibine ufak bir servet kazandıran tavuktan, yangın bombası olarak kullanılmaya kalkışılan yarasalara; petrol için sondaj yaparken açılan delikten akıp giden gölden, seçimi kaybetmek endişesiyle boşaltılmayan şehirle birlikte yanardağ lavlarının altında kalan valiye kadar her şey gerçek, hepsi yaşanmış olaylardır.

İnsan denilen yaratık gerçekten tuhaf bir hayvan ve bu yeryüzünde zavallının başına gelmedik şey kalmıyor! Evet, okuyunca inanmakta zorluk çekeceksiniz ama hepsi aynıyla vaki!
(Arka Kapak)

Yazar: Steve Silverman
Yayın: Aykırı Yayınları
Çeviri: Ali Ercivan
Kapak Tasarımı: Uğur Alkapar
Yayına Hazırlayan: Gülşen Sayın, Betül Genç
İstanbul, 2003, 1. Basım
160 sayfa

linkler:
http://uploading.com/files/29252bd9/Einsteinin_Buzdolabi_dunyaninkitabi.b…

En Korkuncu The Exorcist

Bir İngiliz müzik şirketi tarafından düzenlenen anket sonucuna göre tüm zamanların en korkutucu filmi 1973 yapımı The Exorcist oldu. Ankete oy kullanan katılımcılar filmin çekimleri sırasında sette yaşanan esrarengiz olayların bile tüylerini diken diken ettiğini belirtmiş. Filmin hayranlarının hatırlayacağı üzere sette 2 defa yangın çıkmış, ışıkçı ve filmin görüntü asistanı hayatını kaybetmiş, 3 figüran kalp krizi geçirmiş ve filmde başrol oynayan Linda Blair yataktan düşerek kolunu kırmıştı.
Söz konusu ankete göre The Exorcist'i sırasıyla Kubrick'in en bilinen yapımlarından The Shining, John Carpenter imzalı Halloween, efsane yapım A Nightmare on Elm Street ve Hollywood tarafından yeniden çevrilen Japonya mahsulü Ringu takip ediyor.
Birinci sırayı alan film The Exorcist'in de bir yeniden çevrimi var. Hem de bu topraklardan çıkmış bir yapım. Adı da; Şeytan. Başroldeki Canan Perver'e sıçratılan zemzem suyu bile bu filmin komedi kategorisinde zirveye oturmasına yeterdi, an…

Pazartesi Notları #40

Hayatım boyunca hep ateşböceklerinin neye benzediğini merak etmişimdir, ve daima bir tane bile göremeden öleceğimi düşünmüşümdür. Hepsi beyhudeymiş. Geçtiğimiz günlerde gördüm ben bunlardan, hem de yanında bir de bonusu vardı. Şu kadarını söyleyebilirim ki yeryüzündeki en ilginç yaratıklar bunlar. Yahu göbeklerinden yeşil yeşil ışık saçıyor bunlar. Sanırsınız ki vücutlarının orta yerine küçücük bir ampul yerleştirmişler. Bir de açma kapama tuşları da var sanki. Canları isteyince ışık saçıp, istemeyince kendilerini karanlığa boğabiliyorlar. Canlarım benim.Coppola’nın en meşhur filmlerinden Apocalypse Now yeniden sinema salonlarında. Yaşım dolayısıyla sinemada izleme fırsatı bulamamıştım bu filmi. Her daim ulaşılması imkânsız bir ukdeydi benim için. Artık değil. Bu muhteşem filmi gidip bir de sinema salonunda görmezsem gözlerim açık gider şerefsizim.Efendim Domino’s öyle bir çikolatalı sufle yapıyor ki annemin yaptığından bile daha güzel. Bu kadar da rahat söylüyorum bunu. Olsa da yine …

Büyük Filmlerden Büyük Replikler - Volume 45

"You see, before he came down here, it never snowed. And afterwards, it did. If he weren't up there now... I don't think it would be snowing. Sometimes you can still catch me dancing in it."(Edward Scissorhands - Winona Ryder)