Ana içeriğe atla

Kayıtlar

Nisan 27, 2008 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Yumurta

Türk filmlerini yorumlamak zordur. Çünkü kalıplaşmış sinema çizgisi ile yollarını ilk keskin virajda ayırmıştır. Farklı bir boyutta, farklı bir sinema kültürü içinde hareket eder. Fayda kaygısı gütmekten çok izleyici çekme amaçlı olması yüzünden kaynaklanabilir bu durum. Lâkin sanatsal bazda çekilen Türk yapımlarının geldiği nokta ortada. Talep azdır. Arza uzanan eller çoğu zaman istediğini bulamaz. Bu yüzden fayda amacı gütmeyen Türk sinemasının karşısında sırtını dönmüş bir seyirci kitlesi vardır. Yönetmenlere ve ekibe düşense bu küskün insanları üst üste geçmiş işaret parmağı ve orta parmağı uzatıp "boz" yaptırmaktır. Akabinde bu barışa iki taraf da sadık kalmalı, yapımcılar yapıtlarını sevdirmeli ve Türk sinema izleyicisinin sinema anlayışının değişmesine yardımcı olmalıdır. Tabii bunu yaparken de sanatsal sinema adı altındaki rezil rüsva eserleri geçmişte bırakmalıdır.
Yönetmen Semih Kaplanoğlu'da bu rayından çıkan treni aynı çizgi üzerine taşımak üzere yola çıkmış. …

Bir Fıkra

Recep Tayyip Erdoğan'la Bush ilk buluşmalarında birbirlerine hava atarlar. Bush, Erdoğan'a "Bizde öyle bir teknoloji var ki, ölüyü diriltiriz" der. Erdoğan altta kalmaz ve karşılık olarak "Bizde öyle bir teknoloji var ki, partimizin bütün üyelerine 100 metreyi 3 saniyede koşmayı öğretiyoruz" der.
Türkiye'ye döndüğünde Erdoğan'ı bir düşünce alır. Danışmanlarını çağırtır ve attığı palavrayı anlatır. "Haftaya Bush geliyor. Yalanımız ortaya çıkacak, acaba ne yapsak?" diye sorar. Danışmanlarından biri hemen yanıtlar:
"Onlara ölüyü nasıl dirilttiğini sordunuz mu?"
"Hayır sormadım"
"O halde hiç korkmayın başbakanım, alın Bush'u Anıtkabir'e götürün. Atatürk'ü diriltmesini isteyin. Diriltmezse o rezil olur. Yok eğer diriltirse, siz zaten 100 metreyi 3 saniyede koşarsınız.

İlker Yasin Hakkında

Efendim malumunuz erkek milleti olarak en büyük uğraşımız ve dolayısıyla en büyük tutkumuz futboldur. Bir topun peşinde 22 adamın koşturması her zaman ilgimizi çekmiştir. Futbolla yatar futbolla kalkarız. Sabahları gözlerimizi tuttuğumuz takımla açar, kahvaltıda bile spor haberi izleriz. Hanımlar evde magazin dünyasında olup bitenleri takip ededursun, biz okul, iş, kahvehane demeden her yerde taraftarı olduğumuz takımı içinde bulunduğu kötü durumdan nasıl çıkaracağımızın yollarını ararız. Herkes en iddialı yorumu kendisinin yaptığını düşünür. Çünkü futbolu kendisinden daha iyi anlayan yoktur. Bu isimlerden biri de ünlü "spor yorumcusu" İlker Yasin. Kendisi çok biliyor gerçekten.
Demem o ki futbolu çok severiz biz. Futbolun içine eden adama da adam demeyiz afedersiniz. Bilhassa Dünya Kupası, Avrupa Şampiyonası ve Şampiyonlar Ligi'ni takip etmek yemekten sonra içilen sigara etkisi yaratır. Son Dünya Kupası Kanal 1'de yayınlandı. Kanal 1 bu turnuva için Gökhan Telkenar v…

Creativity (14)

Pazartesi Notları #25

1 Mayıs yaklaşıyor... Geçen senenin ardından İstanbul'daki kutlamalar bu sene de Taksim'de. En ağır günüm perşembeden vakit bulabilirsem yolları aşındırıp "ayaklar olarak başa mesaj vereceğiz"... Zira ayaklar olmadan baş sadece baş olarak kalır. Başı baş yapan da ayaklar değil midir? Başladım bile... Bakın; "1 Mayıs, 1 Mayıs işçinin, emekçinin bayramı. Devrimin şanlı yolunda ilerleyen halkların bayramı"..."Durduramayacaklar halkın coşkun akan selini"...Yüzüklerin Efendisi'nin muhteşem Tek Yüzük'üne rastladım dün bir mücevheratçıda. Fiyatı biraz el yakan cinsten. Ancak...Sonunda bu da oldu. Lost'un ana karakterlerinden biri dizinin yayınlanan son bölümünde Türkçe konuştu. İyiyiz iyi!Başbakan çakı taşıyordu değil mi? Kızmayın ona, ne de olsa bir Kasımpaşalı o!Niğde'de içkili mekanlar kent merkezinin 5 kilometre dışına taşınacakmış.İlginç bir duyum daha geliyor... Ankaragücü Bayan Voleybol Takımı masörü Türkan Özsu gecenin bir yarısı …

Dinlenmesi Gerekenler (24) - Lord of the Rings

There are signs on the Ring
which makes me feel so down
There's one to enslave all rings
to find them all in time
and drive them into darkness
Forever they'll be bound
three for the kings
of the elves high in light
nine to the mortal
which cry

I'll keep the Ring full of sorrow
I'll keep the Ring till I die
I'll keep the Ring full of sorrow
I'll keep the Ring till I die

Slow down and I sail on the river
Slow down and I walk to the hill

And there's no way out

Mordor

Dark land under Sauron's spell
threatened for a long time
threatened for a long time
Seven rings to the dwarves
in their halls made of stone
into the valley
I feel down
One Ring to the Dark Lord's hand
sitting on his throne
in a land so dark
where I have to go
I'll keep the ring

Slow down and I sail on the river
Slow down and I walk to the hill

BLIND GUARDIAN

Blind Guardian - Lord of the Rings
Yükleyen pit59

Büyük Filmlerden Büyük Replikler - Volume 31

-I do not know what strength is in my blood, but I swear to you I will not let the White City fall, nor our people fail.(Viggo Mortensen)
-Our people, our people. I would have followed you, my brother... my captain... my king.(Sean Bean)
-Be at peace, Son of Gondor.(Viggo Mortensen)

(The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring)

Tiyatro ve Doğaçlama

Çalıştay
Baltacıoğlu Tiyatrosu Buluşması
İstanbul Üniversiteleri Tiyatro Şenliği

Büyükleri çoçuk gibi eğlendiren orta oyunları ve doğaçlamalar üzerine çok güzel bir panledi..

Ustalara teşekkür ederiz..

Çağdaş Tiyatro-Absürd Tiyatro üzerine bir çalıştay ve performans sanatı hk.da bildiri için: http://cumhurkocalar-dans.blogspot.com/2008/04/oyuculuk-performans-ahika-tekand.htmlDoğaçlama yolunun çağdaş danstaki tarihsel uzantılarından bugüne göndermeler için:
http://cumhurkocalar-dans.blogspot.com/2008/04/1970lerle-daniel-lepkoff.html

Diğer yazılara her sitede Ana yollar altındaki yönlendirmelerden ulaşabilirsiniz.