Ana içeriğe atla

Kayıtlar

Aralık 11, 2005 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Şeb-i Arus

©Baykal Tülek

Aşkı anlatmak, açıklamak için ne söylersem söyleyeyim, kendim aşka gelince, aşkı hissedince söylediklerimden utanırım. Her bahsi yazmakta koşup duran kalem, aşk bahsi gelince dayanamadı, ortasından yarıldı..(Mesnevi, I / 112, 114)


Hz. Mevlânâ'nın Hakk'a vuslatının bir yıldönümü daha düğün coşkusuyla kutlanıyor. Aşkın ılık bazen de yakıcı rüzgârlarıyla gönül güllerinin yaprakları ihtizaza gelenler, yine Aşıklar Sultanı'nın huzurunda cem oluyor..©I. Pala

Ye#5: Kestane

Aslinda Istanbul fotolariyla tatilden sonra 'Merhaba' demek istemistim. Bugün ayin 15 oldugunu, beraberinde aylik Yemek Etkinligi zamaninin geldigini görünce daha evvel (bayram ve bayram sonrasi) yaptigim 2 kestaneli tarife öncelik tanidim. Bu ay ki etkinligimizin konusu Kestane ve ev sahibimiz sevgili Devletsah :o)

Kestaneli Yas Pasta

Hamuru icin:
150 gr un3 tk kabartma tozu75 gr seker3 yumurta100 ml sivi yag1 cb iri cekilmis kestane10 gr kakao
Kremasi icin:400 ml cig krema2 tk seker2-3 yk iri cekilmis kestane
Üstü icin:Kakao ve iri cekilmis kestane
Hamuru icin tüm malzemeler bir kabin icinde güzelce karistirilir ve 180°C'de yaklasik 25 dakika pisirilir. Soguyan kek ortasindan kesilir. Kekin alt bölümünün ortasindan fazla belli olmayacak sekilde 1 yk kadar kek hamuru alinir (üstü icin). Krema seker ile cirpilir ve en son kestane ilave edilir. Pastanin orta kismina gelecek sekilde kremanin 1/2 sürülür. Daha sonra kalan krema kekin üst kismina sürülür. Üstüne iri cekilmis kestane…

...

Bahardı.. İçerde, Âmine'nin kucağında, nur ile yıkanmış bir GüL kokusu vardı.. Kaç bin senedir beklenen yâr, meğer o yârdı. Arasına sınır taşları dikilmiş zamanın saadet damıttığı çağlar, işte o çağlardı. Gece seherlere uzardı ve dudaklarında Âmine'nin "Gülüm!" diyen bir gülümseme tekrarbetekrardı.

Sevgili o gece bir "GüL" oldu ve beşeriyet gülü bir cins ad olmaktan o gün çıkardı..

©I. Pala 13.05.2003