Ana içeriğe atla

Kayıtlar

Ekim 23, 2005 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

29 Ekim

©marmara.edu.tr

Kutlu olsun Cumhuriyet bayrami..

Bòók Meme!

Tuhfe gecen ay beni kitap mim'i icin sobelemisti. Biraz gec olsa da ben yine yazmak isterim kitaplarimi ve HiKaYe'lerini. Dün odami uzun zamandan sonra toparlama firsati bulup toparlamama ragmen, yine de kitap raflarini cekmeyi sakincali buldum ;o) Durmadan cogalan kitaplara el-care lütfen!

Kac kitabim var?! Kitaplarimi saymadim oldukca fazla. Gecen yillarda bazilarini satmayi düsünmüstüm sonra kiyamayip bir kartona koyup baska odaya kaldirdim. Ayrica pasta kitaplarim da farkli bi odada duruyorlar. Eger baska bir eve tasinacak olursam, kitaplarimla sigmayacagim kesin..

En son aldigim kitaplar:Bu yil TR'den kitap almadan dönecektim ve sonra ablamla birlikte Pandora'dan ismarliyacaktik (ismarliyacagiz). Öyle konusmustuk fakat ben kitaplari görünce dayanamadim.. Iskender Pala'dan "Ansiklopedik Divan Siiri Sözlügü", "Müstasna Güzeller" ve "Kirklar Meclisi". Ibn Kayyim El Cevziyye'den "Peygamberimizin Maddi-Manevi Saglik Ögütleri&quo…

Itikaf zamani..

©Sezin Temeltas

Aşıkların sevinçleri de kederleri de Hak’tır. Hizmetleri de, hizmetlerine karşılık aldıkları da Hak’tır. Bir aşık sevgilisinden başkasına bakacak olursa, o gerçek aşık değildir; onun aşkı boş bir sevdadır. Aşk öyle bir ateştir ki alevlenince sevgiliden başka ne varsa hepsini yakar, yandırır..(Mesnevi, V / 586—588)


Dün aksam yattiktan sonra yeni bir itikaf zamanin geldigini düsündüm. 10 gün boyunca cile odalarina kapanan dervisler geldi aklima. 10 günü ibadetle geciren ask dolu yürekler. Kanadali bir arkadasim itikaf'a girdigini ve zorlandigini anlattiginda anlam veremistim. Belki o zamanlar yeni okudugum Michaela Mihriban Özelsel'in "Halvet'te 40 gün" adli kitabindan dolayidir. Bana 10 gün cok uzun bir süre gibi gelmemisti. "10 gün ne ki halvetin 1/4.." gibisine birseyler dedigimi hatirliyorum. Dün düsündüm de 10 gün kisisine göre 10 yila bedel olabilir. Itikaf zamaninda farkli sinavlardan gececegi ve kalbindekini yasacagi kesindir kisinin…