Ana içeriğe atla

Kayıtlar

Haziran 5, 2005 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Bildik bir HiKaYe

©Chromasia

Hayata dair kitaplar yazdik sonra onlari suya biraktik..


©Chromasia

Bazi zamanlar ne ucunu bulabildik, ne de sonunu..


©Chromasia

Bekleyenlerin yaninda yerimizi aldik.. Bizde bekledik onlarla..


©Chromasia

Zaman icinde tel örgülerle kapattigimiz pencerelerimizin, perdelerini araladik..


©Chromasia

Gördügümüz manzara güzel olsada, bazen disariya bakmak istesekte; göreceklerimizden korkarak uzaktan seyrettik..


©Chromasia

Uzak denizlerin ucsuz bucaksiz kumsallarinda, sevda yelleri esiyordu. Köpürüyordu dalgalar. Tanimlamak icin sevdayi, her dalgaya biraz köpük bölüstürüyordu deniz..


©Chromasia

Köpüklerle cözülüyorduk biraz ve yogunlasip toplaniyorduk.. Yinede atlamaktan korktuk..


©No Traces

Sudan, en hircin dalgadan kalkan ucuslarimiz, firtinadan kurtuluslarimizda oldu..


©Chromasia

Sonra yine hayaller kurduk, uzak noktalarin, uzak denizlerin hasretini cektik..


©Grapf - BerLiN

Kentin kalabaligindan gecenin sessizligine sigindik, dost sohbetlerinde yanitlar aradik sorularimiza..


©Kuvablogi

Solduk…

Kahve'nin HiKaYe'si..

©www.tarihvakfi.org.tr

Kahvenin anavatanı, Afrika kıtasında Etiyopya'nın güneyinde adı Kaffa olan bir yerdir. Keçilerin yedikten sonra ele avuca sıgmaz bir hal almalarıyla farkedilen bu bitkiyi kesfetme bir keçi çobanina aittir..

Ortaçagın geç dönemlerinde, kahve agacı Arabistan'a getirilmis ve kahve tarımı ilk kez burada gelistirilmistir. Arabistan bölgesinde bir içecek olarak yaygınlık kazandıktan sonra, Mekke'ye hacı olmak için gelen müslümanlar aracılıgıyla kahve, Mısır, Hindistan, Endonezya ve Anadolu gibi bölgelere yayılmıstır. Arap yarımadasından sonraki ilk duragı Mısır, daha sonra ise Kanuni Sultan Süleyman'inValisi Özdemir Pasa Yemen'den saraya tasiyor kahveyi. Kahve o zaman ki Osmanli'nin basketi Istanbul'a geliyor, burada ilk kahvehaneler 16. yüzyılda açılmıstır. Avrupa'nın kahve ile ilk tanısması Osmanlılar aracılıgıyla olmustur. Ilk kez IV. Mehmet'in bir elçisi tarafından 1664'de Paris'e götürülmüs ve XIV. Louis'nin sarayında…

BaHaR - Kardes Türküler

©www.bgst.org


Yarin koyacagim bugünkü "cd HiKaYe'mden" sonra yine bugün aldigim (eve getirmeyi basarabildigim) yeni cikan "Kardes Türküler"den "BaHaR"i dinliyorum. Hemavaz'dan sonra biraz korkarak aldim, tekrar hayal kirikligina ugrayabilirim diye. Ama albüm cok hos! Neset Ertas (Yaniyorum parcasinda)+ Erkan Ogur sesli ve düzenlemeli calismalar var :o) Albüm cok renkli..

Dinlerken cok güldügüm Afyon türküsü. Ege sivesiyle (biraz Özay Gönlüm esintili) 'Gülsüm'. Ayni sekilde beni eskilere, tr'de düzenlenen cingenelerin muzik yaptigi kina gecelerine götüren 'anakon/isler nanayi' cok hosuma gitti. Favorilerim Newroz(türkce/kurmanci),Bahcalarda yEsiL Cinar(feat Erkan Ogur),Hem Okudum Hem Yazdim (Cagri/türkce) ve Goncum en ari ari(ermenice). Ve birde arapca/türkce/kurmanci karisimi ilahi 'Medet'. Farkli dil ve dinlerle dolu dolu güzel bir calisma olusmus..

Albümde deniliyor ki; "Bahar bayramlarinin (Newroz/Nevruz/Navroz, Ha…

Üc Deniz

Üc Deniz

Yolun iki tarafi dag
Dagin arkasi deniz
Siz varya siz
Denizi göremezsiniz!
..
Üc dagin arkasinda
Üce böldügüm deniz
Siz varya siz
Bunu bilemezsiniz!

©foto & siir kaynagi bilinmiyor.

Yas: 2

O kocaman gözleriyle dört bir yanı süzüyorken düşündü yazıcı: "Ne olacaktı masalın devamı?!".. Tek tek dokundu üç taşına, aşk olsun dedi, kırdı kalemini..


Bizim masalimizin sonu hic olmasin Teyzecim! 2 yil oldu artik seninle beraber gecirdigimiz sürec. Ailemizin melekcigi yavas yavas büyümekte.. Teyze ona BabyIFE derken simdi takabilecegi yeni isimler ariyor ;o) Teyzecim, masalin yada HiKaYe'n gelecekte aileye katilacak diger güzel kardesciklerinle ve güzel annenle & babanla muhtesem güzellikte devam etsin. Ve her zaman etrafinda bulanan teyzen, dayin, anneannen ve dedenle uzun ve güzel ömürler yasayasin minikyegencim! Senin dogum günün icin heybemdeki fotolari karistirirken, senin icin 2003 sonlarinda hazirlamis oldugum bir kart elime gecti. Onuda eklemeden yapamiyacagim teyzeciim.. Ileride bu yaziya baktiginda comment isterim bilesin ;o)

Yüce Rabbimiz sanave hayatimiza olan sükrümüzü; evveli ve ezeli kilsin, zahiri ve batini kilsin, meleklerin sükrü gibi saf ve temiz…

Siegen: Ikea, Berlin: ZaGa, Frankfurt: Havaalani ve..

5 Mayis'ta Türkiye'de (Istanbul/Ümraniye) acilan,ilk mobilya ve ev aksesuarlari magazalar zinciri Ikea'nin, 19 Mayis'tada Siegen sehrinde acilan magazasina gittik dün. Ilk günlerde cok ziyaretcisi olur diye ertelemistik ziyaretimizi. Fakat cok kalabalikti hatta bazi yerlerde insanlardan fazla birsey göremedik. Ama artik bizimde 35km uzagimizda bir Ikea'miz var. Bizim eyaletin disindada, olsa o bizimdir o bizim :o)Dün askam Almanya saatleri ile 22.30'da ZaGa basladi. Türk Günü nedeniyle Berlin Tempodrom'dan yapilan canli yayini izlemek bana hic mi hic keyif vermedi. Bizi temsil eden örnek ailemiz.. Ve sirf alkislamak ve bagirmak icin gelmis olan arkadaslarimiz. Ve ilk telefonla baglanan kisinin Fatih Akin'a sordugu soru.. Örnek ailenin mobilyalarini kullanmalari cok güzeldi. Buzdolabi ilgincti. Artik hazir mutfak kültürü yayginlasali ben tekli buzdolabi kullananlar kisiler tanimiyorum (derin dondurucu haricinde). Birde benim icin komik olan Okan Bayülgen…