Ana içeriğe atla

Kayıtlar

Mayıs 29, 2005 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Söz ucar, yazi kalir..

©Serdar Demir

"Aşk ateşi Aşik'tan önce maşukun kalbinde dogar"(Fuzuli)


Genctim, klasik siirin ne oldugunu yeni yeni kavramaya baslamistim, ama ne bilgim, ne de hayal dünyam onlari anlamaya yetiyordu. Önümde yumak yumak güzellikler duruyordu ve ben aşkin dügümleri cözemedigimin farkindaydim. Bir insanin, atalarina ait metinleri anlamak icin birilerinin yorumuna ihtiyac duymasi yahut sözlükler kullanmasinin ne kadar aci oldugunu o vakit anladim. Hani rüyada ciglik atmak istersiniz de sesiniz cikmaz, yahut kosmak istersiniz de kimildayamazsiniz ya; öyle bir seydi.. Yillar ne cabuk gecmisti. Anlayamadigim o metinleri kendilerine anlatmami isteyen gencler vardi artik cevremde ve Divan siirini anlamak isteyen bu insanlarin yüzlerinde, ben kendi ögrencilik yıllarimin hazin hatiralarini görüyordum. Kendi medeniyet birikimimize ait siirleri anlamak, kendi kültürümüze acilan kapilardan girmek demekti. Bu metinler yorum istiyordu ve bizden önceki edebiyatcilar neslinin tecrübeyle bi…

yEsiL Musik-i Cemiyeti

Dün tema muzikten acilinca fazlada vaktim olmayinca bugünde muzikle devam etmek istedim. Ve yine farkina vardim ki benim bazi cd'lerim yok. Kimlere verdigimide hatirlamiyorum. Gecenlerde kesfettigim kayip kitaplarim gibi simdi cd'ler.. Biraz canim sIkIldi simdi bu duruma..

Aslinda bu cd'yi hediye etmek icin almistim. Ama dinledikten sonra vazgectim ;o) Ben seviyorum ama herkesin hosuna gitmiyor ~ ek$i sözlükte istanbul calling!


Divan benim cok hosuma gitmesede dinliyorum ara ara.. Bunuda koyma nedenlerimden biri su siralar 'World Music Charts Europe' listesinde olmalari (suanda 18. siradalar)..

Sergiden sonra Tarih Vakfina ugradim. Orada bakinirken Babazula'yi gördüm. Calisan bayanlardan koymalarini istedim. Dinledim, begendim ve aldim. 2. albümleri 'Ruhani Oyun Havalari'ni aldim fakat bugün cd'yi bulamadim :o( Kaybetmemde imkansiz cünkü odamin belirli bir kösesinde tüm cdlerim.. (diger bir cd'leri 'Tabutta Rövasata' yok bende ve son albüml…

InCeSaZ

Cd kapagindaki sözlerde deniliyorki: ".. Bu albümün ana temasi aramizda adiyla da, tadiyla da cok yer alan bir kisilik: Istanbul. Bu sehir, her seyiyle bizim pekcok calismamiza hem konu, hem de ilham kaynagi oldu. Üc ~ Istanbul'a Dair'de tümüyle Istanbul'u anlamak, anlatmak, yasamak, yasatmak istedik. ..".Incesaz grubu 1997'de olusmus olmalarini ragmen, ben onlari cok daha sonra 'Ikinci Bahar' dizisi ile tanidim. Ardindan aldigim 'Eylül Sarkilari' ve gecen yil cikan son albümleri 'Ist'a Dair'. Sadece 1. cd'leri 'Eski Nisan' yok bende. Onuda artik uygun bir zamanda karsima ciktiginda alirim..Bunlarda grub elemanlari.. Incesaz 2'de Melihat Gülses (fotodaki tatli bayan) solist olarak eslik ediyor (asagidaki fotoyuda 'Eylül Sarkilari' cd'sinin icinden cektim). Onun disinda albümleri daha cok estrumental agirlikli..Incesaz ile.. Isik ile.. Sevgi ile..

Laf lafi acti..

Marika ile telefonda konusuyoruz.. Konu filmlere geliyor ve bende son günlerde izledigim ve cok etkilendigim Al Pacino, Cameron Diaz'in oynadigi 'Any Given Sunday' filminden anlatiyorum ona. Eski bir film ben gecen haftalarda izledim ve cok hosuma gitti. Kardesim daha sonra ona benziyor buda dedigi film 'Coach Carter' (Samuel L. Jackson) onun kadar güzel diildi. Neyse tlf konumamizin devaminda bana 'hangi filmi izledim tahmin et!?' diyor. Düsünüyorum ve sinemalarda vizyona giren, hatirladigim son filmleri saymaya basliyorum. 'Nein, nein, nein' lar devam ediyor. Sonra ben bilemeyince o söylüyor. 'Im Juli' (In July/Temmuz'da) izlemis. Zamaniyla ben tavsiye etmisim. Ja, evet benim tavsiyemdir bu film. Kimlere tavsiye etmedim ki..Bir doum günü arifesinde -4 yada 5 yil önce- ayni bu yil (tiyatro maceram gibi) o zamanda Kaya Yanar'a gitmistik kardesimle. Gösteri nasildi hatirlamiyorum. Geceden hatirladigim en önemli detaylardan birisi, o g…

IFE'le bi hafta daha..

"Kendi hüsnünün hûblar şeklinde peydâ etledin,
Çeşm-i aşkından dönüp sonra temâşâ eyledin."


(Allah'ım kendi güzelliğini, güzel çehrelere düşürdün,
Sonra âşıkının gözünden kendi güzelliğini seyrediyorsun..)

28 Mayis'a itafen..

Sevgili Zeynep & Piskuvi,

.. Kimya hatun ve Şems'in evlilik törenlerinde Mevlana ikisine yaklasir, ellerinden tutar söyle der: ”.. Siz öyle bir bütün olun ki, GüL ile GüL kokusu gibi, süt ile seker gibi olun. Birbirinize anlam ve deger katin. O kadar ici ice ve uyumlu olsun ki bu evlilik, sizi birbiriniz olmadan düsünemesin hic kimse!”. ..

Tebriklerve Sevgiler :o)


Az evvel aldigim baska bir evlilik haberi daha var.. Elif Safak, 28 mayista Referans Gazetesi genel yayin yönetmeni Eyüp Can ile Berlin'de evlenmis. Allah mesut etsin :o)

..Mini Jungle..

Dün gezimiz esnasinda, tesadüfen 1-2 ay önce acilan alisveris merkezimizdeki (camekanlarin icinde ve disinda olan) bir cok tropik hayvancikla (from the jungle/orman hayvanlari) karsilastik. IFE ile her birini uzun uzun izledik.. Yer: Forum/Wetzlar