Ana içeriğe atla

Kayıtlar

Mayıs 22, 2005 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

28 M a Y i S

©Heide Swanson

28. Mayis.. 'Bugünbenimdogumgünüm'..

Biraz daha brokoli?!

Tiyatro aksamimizida noktaladik ve eve geldik.. Donna'da okumustum bugün güzel olmadigini.. Hersey cok tanidikti; espiriler, eski kitaplar(in)dan tanidik HiKaYe'ler,.. vs. Yinede emeklerine saglik.. Oyun ve oyuncular burada!


Ablam ve Enishe'de ayrica tekrar tskler doum günü hediyem icin.. :o)

Haybeden Gerceküstü Ask ile..
©Kadir Eriskin


(Aşıklar) değirmen taşı gibi gece gündüz döner dururlar. Ağlarlar, inlerler, bir kararları yoktur. Değirmen taşının dönmesi ırmağın akışına delildir. Hiç kimse bu ırmak duruyor, diyemez. Sen arktaki ırmağı görmüyorsan, gel de değirmen taşının dönüşünü seyret. Gizli sevgiliyi göremiyorsan O'nun eseri olan göklerdeki dünyaların dönüşünü seyret. Feleğin aşk yüzünden bir kararı, bir durup dinlenmesi yoktur. Ey gönül, sen de durup dinlenmeyi arama, yıldız gibi dön, dolaş(Mesnevi, VI / 911—915).

Elif Safak

©John Perkinson

“İlham perim hayatın kendisi. Yani tezatlar ve tezatlar arasında gidip gelen sarkaç. Yaşam ve ölüm, sevinç ve hüzün, İstanbul’a dönmek ve İstanbul’dan ayrılmak, gitmek ve gelmek…Bir de yolculuklar benim için sınırsız bir ilham kaynağı. Daimi göçebelik. Daimi göçebelik ile artık bir yere yerleşme kök salma isteğim arasındaki sonsuz gerilim.

Yazarken küçük ritüellerim var, onlar önemli. Yoksa nerede olursa olsun yazarım. Yeter ki ses olsun. Sessizlik olmasın. Sessizlikte yazamam, düşünemem, düşleyemem. Paniklerim sessizlikte. Dolayısıyla muhakkak müzik olacak, belki TV de açık olur, insanların sesleri, şehrin sesleri olursa daha da iyi, dışarıdan kavga patırtı sızsın içeri, ben en iyi kaosun ortasında yazıyorum galiba. Bir de punk ya da post punk çalmak zorunda illa ki. Müzik ne kadar karamsar, ne kadar sert ne kadar hızlı olursa o kadar iyi. Ben en komik metinlerimi en hüzünlü anlarda yazdım, ”gerçek” hayatın reddiyesi edebiyat kimi zaman. Kimileri düzeni bozulunca panikl…

Hatice Arslan & Top10

Bu üstteki resmi 'Mutfak Rehberi' adli aylik bir yemek dergisinin 11. sayisi ve yil 2003 cektim. Bu derginin 42. sayfasinda 'Yüz Yüze' adli bölümde güzel bir sohbet var. Dergiyi alma nedenimin aciklamasi icin alttaki fotoya bakin..

Benim top10'um:
1. Misterio - Eastenders
2. Dunya - Karuan
3. Sings - Badmarsh & Shiri
4. Love - Rosey
5. Our of Reach - Gabrielle
6. Someone Like You - Dina Carroll
7. Punjabi - Nitin Sawhney
8. Keep It Together - Brooklyn Funk Essentials featuring Laco Tayfa
9. In the moon and back - Savage Garden
10. Istanbul - Dario Moreno


GüL SuYu

“Ol noktada gizlidir
Nice nice bin derya
Bu âlem o deryadan
Bir katre imiş ancak.”

Bir yudum GüLsuyu aldım.. diledim ki; gül koksun kelimelerim, sesi gül aşina bir beste olsun, edası gül, sedası gül ve vefası gül-ahenk olsun.. “Ademliğini her kim bulduysa olur Adem, Yoksa görünen suret bir gölge imiş ancak.” Bir yudum gülsuyu içtim. İçim gül, dışım gül… özüm güle bezenirse perde perde gönlüm gülsuyu sunabilirdi kim bilir?! Cam şişemin içi gülsuyu ile dolu ise ancak o zaman dışına gül kokusu yansırdı. .." ©Elif Konar
BeyazKalemler - Sanal Edebiyat Düsünce ve Sanat Dergisi
"Simdi yeni seyler söylemek lazim"