Ana içeriğe atla

Kayıtlar

Mayıs 8, 2005 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

yEsiL Siirler..

©Disfircasi (BüLenT)

Kuslar vardir, cana benzer havalarda
Soguksa kar, baharsa yaprak
Bir basina büyür toprakta ömrümüz
Günesle yEsiL elleriyle ciplak

Uslu ayaklarla baslamis yolculuk
Yürünmez öyle bazen durulur
Ve iner erenler katina yorgunluk
Kapanir sükun üzre kitaplar

Nefeslerle sürüp giden yasamimiz
Bir su kenarina gelir durur
Ekmekten saraptan öte nimetler vardir
Yürünmez öyle hep bazen susulur.. ©Can Yücel


.
.
.

Ne zaman yüzüne baksam
Yalnizligin o mutlu gerilimi
O göl hizla derinlesir biliyorum
Acilarim hic bitmeyecek
Bu öyle biryEsiL
Ne zaman gözlerinin icine baksam
Biliyorum, ikimizi de asar
O kapinin ardindaki MaSaL ... ... ©Cezmi Ersöz

.. Gözlerini kapatir beklerdi
Yapraga benzer ellerini avuclarini uzatir
Beklerdi isitinceye dek
Agacin dalinda rüzgarda
yEsiL'i duydu mu uyurdu
Rüyasinda.. ©Can Yucel (yEsiL Siir'den)

Al Gözüm Seyreyle Salih

©Franziska Lang

.. Temel Reis isi gücü birakti, baliga cikmadi, ag örmedi, tekneleri boyamadi Salih’in martisinin kanadini iyi etmeyi kendisine is edindi. Türlü ilacla, merhemler sürdügü kanadi incecik bezler, ikiye üce yardigi kiprit cöpleriyle sardi sarmaladi. "Tamam" dedi "Salih Kaptan, bu tamamdir artik! Kusunun kanadi iyi olacak!". Sevinc icindeydi. "Göreceksin iyi olacak. Saglam martilar gibi ucacak martin. Birkac gün sonra gene gel bir bakalim kanada. Sonra da kanadinin bezini cözeriz. Ondan sonra da..". 'Ondan sonra da..' gökyüzünü gösterdi Salih. 'Haydi yallaaaah, su ayin altina kadar..'. "Gökyüzünün ardina kadar.." dedi Temel Reis.

Orada Zeytin adasinin kayaligina yan yana, bahar günesinin altina oturarak hic konusmadan denizin kiyisinda kendi kendisine dolasan martiyi sevincle, icleri mutluluktan tasarak seyrettiler. Temel Reis özenerek sardigi sigarayi tellendirdi.

Neden sonra Salih: 'Bu acikti,' dedi. 'Varay…

..Tilsim & Cay..

Ökse Otu (Mistel)

CaY

Her dem yarali
demlenince sevdadan olmuyor..
Canimdan kirmizi cayim
kanimdan demimden sebeb..
Dillenince dizeler de
dinlenince geceler de
duygular, söylenilmiyor öyle..Ladys and Gentleman, and now.. Redbush tea from South Africa with essences of caramel. Does not contain coffein. Okay for children or in the evening ;o)


Cayin rengi güldendir doldurmasi sizdendir
Icin asiklar icin, cay sahibi bizdendir
Bizde icecek caydir icen ölmez Hayy'dir
Caydan zevk almayanin demi ah ile vaydir
Bu meclisin meyi cay dostlar bekler iyi cay
Bunca serbet icinde icecekler beyi caydemlik boyun eymezse
Yarin eli degmezse neyleyeyim sarabi
Cayin tadin vermezse caydan mana zikirdir
Icerken fikirdir cayi abdestli icmek
Mürsidin telkinidir güfte cay surasi.. (Cay Ilahisi)

Tilsim ile.. Cay ile..Sicak sicak icmek ile..

Avucumda Patikalar (bugün cikan yeni bir kitap)

©www.gulinakoz.com

Peki günlerin, ayların ismi var da… haftaların neden yok?! Söyler misiniz bana lütfen?! Hani "çok fazla hafta var" diyecekseniz "e çok fazla gün de var". 12 ay ismi var, 365 tane gün ismi yok zaten. Onun yerine günler her hafta baştan başlıyorlar kendilerini saymaya. Biz de 52 haftanın her birini ayrı ayrı adlandırmak zorunda değiliz, haftalar da her ay yeni döngülerine başlayıverirler olur biter.

.. Renk isimleri vermeye ne dersiniz?! Renkli haftalarımız olur böylece.Sarı, Turuncu, Bozturuncu, Kırmızı,.. Ayın ilk haftasısarı.. evet aylar aydede tarafından düzenleniyor ama güneşin rengi oluversin başlangıcımız. Daha sonra da yavaş yavaş koyulaşsın ve ay sonunda kırmızı olsun, alarm versin. Aslında bi beşinci haftamız daha var değil mi?! Gerçi en fazla üç günde bitecek ama ona da ad koyalım, o da bordoolsun. Güzel güzel, ben bunu sevdim. Hepsi güzel ve canlı renkler oldular. Eveet isimlerimizi koyduktan sonra HiKaYe'mize başlayabiliriz artık..

©G…

Aşk Iksiri..

Güneş battiktan sonra büyücü, kentin dişinda dolaşmaya cikmiş, issiz yollarda dolaşirken bir aglama sesi duymuş. Cevresine bakinmiş ama kimseyi görememiş. Aglama sesi biraz daha yükselince, "Kim var orada?!" diye bagirmiş. Sesin sahilden geldigini anlayinca deniz kiyisina inmiş, orada yildizlarin solgun işigi altinda yatan olaganüstü güzellikte denizkizi bulmus. Denizkizi, ‚Sen o sari sokakta oturan büyücü degilmisin?!’ deyince, „Evet, o benim” demiş, “Birşey mi istiyorsun?!”. Bunun üzerine denizkizi, sevdigi gence kavusabilmesi icin bir ‘aşk iksiri’ hazirlasin diye yalvarmiş büyücüye. ‘Sana bir inci kolye veririm eger bu iksiri hazirlarsan’ demiş, ‘O kadar uzun kolye olur ki, sekiz defa boynuna dolayabilirsin’. Büyücü teklifi kabul etmiş. Koşarak evine gitmiş, hemen iksiri hazirlamiş, onu kücük şişeye koymuş. Gece yarisi sahile dönüp orada kendisini bekleyen denizkizina iksiri vermiş. Denizkizi ‘Yarin gece buraya gel ödülünü almaya’ demiş. Ertesi gece ayni yere gitmiş büyüc…