Ana içeriğe atla

Kayıtlar

Mayıs 1, 2005 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Anne'LeRin GüNü..

©Photos by Livingathome.de & BeyazFirin

Ana basta tac imis
Her derde ilac imis
Bir evlat bir olsa da
Anaya muhtac imis..
(bir türküden)

Cennet analarin ayaklari altindadir.. Biliriz ki, sefkat ve merhamet hissi kula önce anadandir; sevgi ve acimayi anaya veren yüce Yaratan’dir. Ana hakki Tanri hakkidir. .. Anneleri anarak acar en parlak renkler bir icekte ve ille de gökkusagi giyinir bir anne her bebekte. .. Hasret gecelerinde huzuru demleyen caylarin sekeri, uzak yolcularin karaliga mahkum gözlerinin feridir. .. Bir sen varsin anacik, Kaf daginin ardindaki dünyalar güzeli, yanlizca sen gerceksin..
©Iskender Pala (Kirk Güzeller Cesmesi – Kapi Yayinlari 2004)

Güzel annem, anneler günün kutlu olsun.. Ve Kaf Dagi'nin ardindaki tüm güzellikleri bana yasattigin icin, Askullah senden gani gani razi olsun!! :o) Tüm annelerinde anneler gününü kutlarim..


©Jim Rakete

Cok güzel büyük bi etkinlik(Swing-Event) vardi bugün aksam Pro7'de.. 'Alive And Swingin' - A Tribute to the Rat Pack -…

Anilar.. Hasret..

O gözler bana eskisinden yabanci
Icimdeki bu sevda hic dinmeyen bir aci
Ruhumun kederinde gözlerim yasla doldu
Agliyorum derdimden bana bilmem ne oldu
En candan arkadasim ruhumu saran gece
Ben kime baglanmisim agliyorum gizlice
Kimsesiz sararmisim derdime sifa verin
Kalbimdeki yara daha cok daha cok..

'Hasret' ©GüLaY (Adi Yok - Kalan Muzik 2005)

"Rahmet yagarken dostlar, ben islanmisim cok mu?!" diyordu Baris Abimiz (Nur icinde yatsin!).

Kime desem derdime ben bulutlar
Bizi dost bildiklerimiz vurdular
Bir de gurbet yarasi var hepsinden derin
Söyleyin memleketten bi haber mi var
Yoksa yarin gözyasilari uyandilar
Icerim yaniyor yar yar yaram pek derin
Bana nazli Yar'dan aman bir haber verin
Bulutlar Yarim'e selam söyleyin
Kavusma gününüz yakinmis deyin
Felek Yar'dan irak kaldiysa dilim
Gurbet elde bir basima neyleyim
Yar'dan irak yasanmiyor söyleyin..
'Gurbet' ©GüLaY (Adi Yok - Kalan Muzik 2005)


©Photo1: ?!? & Photo2: www.emav.org - and the other photos byyEsiL

S

..CoCuk-lar, -lariniz, -larimiz..

©Steve McCurry (Portraits - 50 Postcards 1999)


Not: KarelerSteve McCurry'e ait.. Bir cogu özellikle biri size cok tanidik gelecek. National Geographic'te gördünüz.. Bakan ve görmeyi bilen; ve de icinde sayisiz HiKaYe’ler barindiran fotograflar ile..

J. L. Borges

"..the machinery of the world is far too complex for the simplicity of men"

Inferno, I, 32
J. L. Borges

From each day's dawn to dusk each night a leopard, during the final years of the twelfth century, beheld a few boards, some vertical iron bars, shifting men and women, a thick wall, and perhaps a stone gutter stopped with dry leaves. He did not know, he could not know, that what he longed for was love and cruelty and the hot pleasure of tearing things apart and the wind carrying the scent of a deer. But something in him was smothering and rebelling, and God spoke to him in a dream: "You live and will die in this cage so that a man known to me may look at you a predetermined number of times, and may not forget you, and may put your shape and your symbol in a poem which has its necessary place in the scheme of the universe. You suffer captivity, but you will have given a word to the poem." God, in the dream, illumined the animal's brutishness and he understood…

Dileginiz var mi!?

©www.Hidrellez.org

Hidrellez web sitesinin "Dilekler" sayfasindaki form doldurularak gönderildiðinde, dilekler "Hidrellez 2005"in elektronik arsivinde beklemeye girecek. 5 Mayis saat 23.00'e kadar açik tutulacak bu hatta biriken dilekler daha sonra kagida basilacak ve ugurlu nahila ilistirilecek. Sabaha karsi diðer dileklerle birlikte Ahirkapi sahilinden bogazin sularina birakilacak. ..
HIDRELLEZ - 5 Mayıs'ı, 6 Mayıs'a bağlayan gecenin, eski geleneklere göre İlkyaz Bayramının da başlangıcı olduğu bilinir . Bu bayram eski aylardan Hızır'ın 1. gününe kadar sürdüğü için Hızır İlyas ya da kısaca Hıdrellez diye anılır... Eski İstanbul'da Hıdrelleze ilgi çok fazlaydı. Bir hafta önce akrabalara davetnameler gönderilerek Hıdrellez hazırlıkları başlardı. Mesire yerlerine gidilir, Hıdrellez eğlenceleri sabahtan akşama geç vakitlere kadar sürerdi. Hıdrellez kutlamalarında gül ağacı, yeşil bitkiler, ağaçlar ve su motiflerinin kullanıldığı görülmektedir. Eski …

Kara Kitap

.. Simdi de, ikiser yil arayla, ücü de evlenmis ve en kücüklerinin evliliginden 2 ay sonra, annelerinin evinde toplanmis 3 kizkardes düsünün lütfen. Icinde kocaman bir duvar saatinin tiktiklarinin isitildigi ve kafesinde sabirsiz bir kanaryanin tikirdadigi orta halli bir tüccar ailesinin evinde, kis ögleden sonrasinin kursuni isiginda cay icerlerken, her zaman neseli her zaman konuskan en kücük kizkardes, 2 aylik evlilik deneyimini öyle bir anlatiyor, kimi durumlari, gülünc olaylari öyle bir HiKaYe ediyor ki, bu durumlari yillardir yasamasina ragmen, en büyük ve en güzel abla, belki kendi hayatinda, belki kendi kocasinda bir eksiklik oldugunu düsünüyor hüzünle. Simdi de, bu hüzünlü yüzü gözlerinizin önüne getirin lütfen!

Düsündünüz mü?! Hepsi tuhaf bir sekilde birbirlerine benzemiyor mu bu yüzlerin?! Bu kisileri tipki derinden derine birbirlerine baglayan o görünmez bag gibi, yüzlerini de birbirine benzeten bir sey yok mu sizce!? Sessizlerin, anlatmayi bilmeyenlerin, kendini dinletemey…

Ah mine'l Aşk!

©Foto by John Perkinson


.. Eflatun aşkı "Doğumsuz, ölümsüz, artmaz, eksilmez bir güzellik'' olarak tanımlar. Bu güzelliğin, bütün dünya edebiyatları ve hatta bütün zamanları içinde en uzun süreyle konu edildiği edebiyat geleneği herhalde Divân Edebiyatı'dır. Zira Divân Edebiyatının aşkı terennümü, nitelik yönünden batı edebiyatlarından; nicelik yönünden de doğu edebiyatlarından ayrılır ve mesafelerce geniş çağrışımlara zemin hazırlar. .. Divân Edebiyatı da şiir ağırlıklı bir edebiyattır ve tabii ki baştan sona aşkın beyanıyla doludur. O, aşk konusunda söylenmemiş söz bırakmamıştır ve biz bu konuda ne söylesek, sözün ardım getiremeyiz.

.. Aşk'ın en önemli belirtisi ıstırap ve elem iken Gâlib'in tasavvufu aşkının lâzım-ı gayr-ı mufârıkı (onsuz olunamayan), bunları karşılayan ateştir. .. Şeyh Gâlibaşkın kısa tanımını veren bir kıt'a yazmıştır. Burada aşkın, insan ruhundaki zıtlıklarla nasıl şekil ve hayat bulduğuna değinilir. Kıt'a şudur:

Kevser-i âteş-nihâd…

Sükran'a..

©livingathome.de

.. "Biz arkadasiz" dedi icinden. Harflersiz ve kelimelersiz düsündü ve dedi ki sonra: 'Evet, biz arkadasiz!'