Ana içeriğe atla

Kayıtlar

Nisan 17, 2005 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

23. Nisan ..

©Reha Bilir

... kimi üzgün, kimi mutlu, kimi öksüz, kimi yetim, kiminin oyuncagi yok, kiminin oda dolusu oyuncaklari, kimi zehirli atiklarin aktigi nehirde oyunlar oynuyor, kimi savasta, kimi özürlü, kimi bale derslerinde, kimi okuldan sonra tamircinin yaninda cirak, kimi okula ulasmak icin km'lerce yürüyor, kimi ise babasinin soförü ile okula gidiyor, kimi fabrikada ufacik elleriyle büyüklerin kalin parmaklariyla yapmadiklarini yapiyor, kimi ip atliyor, kimi tinerci, kiminin annesi calisiyor onlari dadilari bakiyor, kimi eve haps olmus, kimi anaokuluna giderken kimide sokakta selpak satiyor, kimi top oynuyor, kimi hasta, kimi kaciriliyor, kimi kampta, kimi tecavüz ediliyor, kimi cikartmalar topluyor, kimi resimler ciziyor, kimi gülüyor, kimi sarkilar söylüyor, .. ..

.. Ve sayamadigim binlercesi.. Kisaca Nur Cemal'inMeLeK'leri! Her ne sartta olursa olsun; Sahibi'nin yesertecegini bilerek durmadan sevgi fidanlari eken - büyüdükce bunu yitireceklerine bilmeden görevlerini …

Yasamayi bileydim..

©Gamzece/Büyü
Yasamayı bileydim yazar mıydım hic siir?
Yasamayabileydim yazar mıydım hic siir?
- Yasama!
- Ya bileydim?
Yazar: Mıydım
Hic: Siir

©Ismet ÖzelYasamayi bileydim ile.. baska (asil) diyarlara hasret ve özlem ile..

GüL'ü tarife ne hacet ..

Az evvel tv'de Iskender Pala'yi izledikten sonra heybemdeki GüL yazisini aradim ve buldum..


".. Eller nakış nakış, desen desen GüL'ü dokur çünki, kağıtlar renk renk, deste desteGüL okur. GüL'ün ıtırlarında BüLBüL'ler yaşar aşk ile, ve aşk ile renginin şulesinden pervaneler düşer. Kimin eline değerse GüL, elleri GüL kokar onun. .. "Eğer GüL'ün vasıflarının şerhini devamlı, durmadan söylesem, yüzlerce kıyamet geçer de o yine bitmez." der Mevlana. .. Kağıt, kalem ve kitap... Söz, kelam ve hitap... Her suret ve her şekilde GüL'e mahkum. Nitekim kimiler GüL dediler, ömür boyu GüL'düler; kimiler GüL dediler, GüL uğruna öldüler. ..

Bütün divan şiiri ürünleri içinde dilin en güzel ve sanatlı kullanıldığı manzumeler, yalnızca ve yalnızca na'tlardır. Bunun sebebi, şairin içinden geldiği şekilde anlattığı GüL aşkıdır, GüL'e bende olmanın samimiyetinden kaynaklanan sanattır. Allah'a yakınlık bakımından hiç kimse nasıl EfendilerEfendis…

Mevlid Kandili & Kutlu Dogum Haftasi..

©Heidi Swanson


“(Resûlum!) Biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik.” (Enbiya Sûresi 107)


"Kandil geceleri kandil oluruz
Kandilin icinde fitil oluruz.."

Kandiliniz mübarek olsun ve her yeri aydinlatan dualarinizi en ihtiyac duydugumuz bu günlerde bizlerden esirgemeyin.. Herseyin hayirlisi ve en iyisi olsun bizler icin. Dualarimiz kabul buyrulsun ve bu gecenin efsununa kapilalim..

Kardes site hazirliklarini cok mükemmel yapmis 'Kutlu Dogum Haftasi ve Mevlid Kandili' icin. Tiklayin!

Kandil ile.. Isik ile.. GüL (s.a.v.) ile.. Dua ile..

Bu Yol Nereye Gider?!

©Hasan Bilgin - Staten Müzesi/Kopenhaag


Bu yol nereye gider..

.. Yol bi yere gitmez
O bir durma bicimidir
Her garantiyi istersin hayattan
Oysa ölümle yasam arasi
Uzun malum ince bi yol
Bir yere gitmez
O bir ölme bicimidir

Iyi yolculuklar denmez bir gidene
Yapilamaz cünkü
Cok yolculuk bir seferde
Yolcu denmez her gidene
Herkes o yolun taraftari olmayabilir
Hic bir sürgün
Gittigi yolu sevmez mesela

Yol bir yere gitmez
O bir susma bicimidir
Soguk bi tasitin ugultusunda..


©Yilmaz Erdogan (Sen gidiyorsun ya simdi hersey sana benzeyecek BKM 2005)Not: Cuma aksami ablamlar geldi Isvicre'den :o) Haftasonumuz dogal olarak biraz dolu ve neseli gecti. Blogguma msj birakanlara tskler; insallah yarin aksam cvp verebilecegim.. Güzel bi hafta baslangici dilerim herkese ;) Isikla.. :o)