Ana içeriğe atla

Kayıtlar

Şubat 6, 2005 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

aRKaDa$'in doum günü bugün.. Mutlu yillar NaYHaN!!

"bu gün özel bugün güzel bir gün.." (E. G.)

Evet, bu özel günün kutlu olsun Nayhan! :o) Nice güzel, saglikli, mutlu, mesut, bahtiyar, huzurlu ve sevgi dolu yillara beraberce girmek dilegiyle aRKaDa$ :o)

Yedinci Istasyon..

© S.Haluk Uygur

Yedinci Istasyon

Tren, herhangi bir hastanenin dogumhanesinde basliyor yolculuguna. Ya da ahsap bir evin gaz lambalariyla aydinlanmis odasinda.

Agir, agir cikilan yolculukta tekerleker hizla dönüyor sonra.. Ömür treni dolu dizgin yollardadir artik. O sizin treninizdir, siz de o trenin yolcusu. Gece karanligindan gündüzün aydinligina, ilkyazin pembe tomurcuklarindan güz mevsiminin yapraklarina, kentlerin alaca gürültüsünden bozkirin sessizligine ve issizligina akip giden yolculuk hayli uzundur. Lakin, treniniz akip giderken ara istasyonlarda durur, soluklanir. Size, inmekle yolculuga devam etmek arasinda yasaminizin ikilemlerini sunar. Pencereden bakarsiniz.

Kimbilir, ömür treni akarken kac kez bakmissinizdir pencerelerden. Karar vermek icin fazla da vaktiniz yoktur. Yolculugun basladigi 'dogum' istasyonunu saymazsaniz trenin durdugu ikinci istasyon sizi, 'ilk' cinselliginizi yasamaya davet eden cagri tabelalariyla doludur mesela.. Yasinizda kücüktür, henüz …

- ma$uKa -

© Candan Ercetin

Gözbebegi: Insanlarda yuvarlak, hayvanlarin cogunda ise dikine elips biciminde olan gözbebeginin capi, irise gelen isigin miktarina göre degisir. Karanlik ve uzaklik büyütür gözbebegini; aydinlik ve yakinlik kücültür. Yani bu kararsiz cember, isik varsa kücülür, isik yoksa büyür. Yakina bakarken de kücüldügüne göre, yakin olan aydinliktir, aydinliktadir. Uzagin payinda karanlik düser. Zaten karanligi kimse yakininda görmek istemez.

Asik olunca da büyür gözbebegi; demek ki asik olunan hep uzaktadir. Aradaki mesafenin verdigi aciyi azaltmak icin, ma$uka 'gözbebegim!' diye hitap edilir!


© Elif Safak (MaHReM - Metis Yayinlari 2000)
© ?!

Unlu mutasavvif, Mevlananin bir nevi hocasi F. Attar'in (1120-1194) "Kusdili" adli eserini sizlerle paylasmak istedim. Simurg pesindeki kuslarin HiKaYe'si...

.. Gunlerden bir gun, dunyadaki butun kuslar bir araya gelirler. Toplanan kuslarin arasinda huthut, kumru, dudu, keklik, bulbul, sulun, uveyk, sahin ve digerleri vardir. Amaclari, padisahsiz hic bir ulke olmadigi dusuncesiyle, kendilerini yonetmek uzere bir padisah secmektir.

Huthut soze baslar ve Hz.Suleyman'in postacisi oldugunu belirttikten sonra; kuslarin Simurg adinda bir padisahlari oldugunu soyler. Ama, hic bir kusun haberlerinin olmadigini, herkesin padisahinin daima Simurg oldugunu belirtir. Ancak, binlerce nur ve zulmet perdelerinin arkasinda gizli oldugu icin bilinmedigini ve onun bize bizden yakin, bizimse uzak oldugumuzu anlatir. Simurg'u arayip bulmalari icin kendilerine kilavuzluk edecegini ilave edince; kuslarin hepsi de huthutun pesine takilip onu aramak icin yollara duserler.Kuslarin …
Fotonun üzerine tiklayarak büyütebilirsiniz!


Olunmaz mi riza her gelene O'ndan
Bilinmez mi neden ola ki her basa gelen
Lütuftur asil her kahir gelen O'ndan
Sanmayasin biri lütuf da digeri kahreden

Lütfu kahrinda, kahri ise lütfunda gizli
Kara akta, ak karada gizli
Zahir batinda, batin zahirde gizli
Bildi bilinmekligi özü insanda gizli

Nasil olur deme
Güzel olur de!
O ol der de
Kötü mü olur hic?!

YaLkiN TuNCaY
(http://groups.yahoo.com/group/mystic_sofidreams)

bir baslangic HiKaYe´si..

..

Bir yagmurla basladi belki hersey..

Bir yagmur yagdi, rahmet getirdi..

Bir rahmet yagdi.. Sonra damlalardan bir GüL acti.. Mektuplar gizemli alfabelere kaderleri yazmaya basladi..

Bir yagmur yagdi ve bir GüL acti..

Yagmurlarla bir GüL acti.. Sevenin sevgisi GüL yanaklarda ölümsüzlesti..

Yagmur oldu, bir GüL acti.. Serazad kuslarin kanatlarindan süzüldü yüreklere güzeller.. Güzellikler..

Yagmur rahmete döndü; "alemlere rahmet" oldu.. Su topraga karisti, balcik bedene durdu.. Su ile toprak GüL oldu. Su hayati güzellestirdi, bilgelik getirdi; GüL güzellesti estetik bitirdi. Su tersine akmamak üzere geldi, GüL'ün yapragina dikenler batti..

Su rahmetti.. GüL'ün güzelligi dillerde dasitan oldu.. (Iskender Pala´nin "Su ve GüL" adli 22.04.04 yazisindan alinti)

Serazad kuslarinin kanatlarindan süzülmüs yüreklere güzellikler.. Ve bu güzel yüreklerinde kendilerine ait HiKaYe´leri varmis. Ve o HiKaYe'lerde bulusmak dilegiyle..

Herkesin bir HiKaYe'si vardir..